ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Inchidere CMI-salariata in CCC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Avem urmatoarea situatie:
Avem un CMI care va deveni rezident in alta tara.
Acest CMI are o salariata care are contractul de munca suspendat pentru concediul de crestere al copilului.Reprezentantul doreste sa inchida CMI-ul.Legal, cum se poate inchide contractul de munca al salariatei fara a pierde indemnizatia de crestere al copilului(aceasta are contractul suspendat pana in Decembrie)?

Multumim,
O zi buna!

Contabilitate Lotus
 User  Contabilitate Lotus
a intrebat la 21 Ian. 2020
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 27 Ian. 2020
Buna ziua,
Conform art. 56 alin. (1) lit. (a) din Codul Muncii republicat, contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data dizolvarii angajatorului persoana juridica, de la data la care angajatorul si-a incetat existenta conform legii.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua! angajatorul are voie sa-mi planifice el concediu? adica sa-mi dea concediu in ce perioada vrea el?[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Oct. 2020 1 raspuns
Cu ce data trebuie sa mi se acorde indemnizatia pentru titlu stiintific de doctor, avand in vedere ca am obtinut titlul...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 2 raspunsuri
Am lucrat cinci ani in Italia cu carte de munc─?. Acum lucrez ??n ??nv─???─?m??nt. V─? rog frumos s─? ??mi spune??i...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2020 1 raspuns