ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Indemnizatie crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.O prietena,si-a dat demisia pe data de 24.10.2011 de la o firma si pe data de 25.10.2011 s-a angajat la alta firma,pe urma a aflat ca este insarcinata in 5 saptamani.Poate beneficia de indemnizatie de crestere copil??
Acum este in perioada de proba, la noua firma,si nu a anuntat inca ca este insarcinata,este si asta o problema???
Multumesc.
O zi buna.

Adaugata in: Resurse umane
Petruta Mogos
 User  Petruta Mogos
a intrebat la 01 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Aveti dreptate , aceasta si era ideea ... salariata sa anunte conducerea societatii despre starea in care este, pentru a se bucura de drepturile conferite de legislatie ...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Aveti dreptate , aceasta si era ideea ... salariata sa anunte conducerea societatii despre starea in care este, pentru a se bucura de drepturile conferite de legislatie ...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Imi cer scuze, exprimarea corecta era "atunci cand angajatorul este in cunostinta de cauza" si nu salariatul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dalina Lobonea la 02 Nov. 2011
Poate inceta printr-o notificare scrisa insa nu si in situatia in care salariata este insarcinata iar salariatul este in cunostinta de cauza privind situatia ei.

Art. 60
1 Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.

Astfel, daca angajatorul a fost anuntat, printr-o notificare scrisa si dovada medicala, privind starea salariatei, acesta nu poate inceta raportul de munca din initiativa sa, nici macar in timpul perioadei de proba.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dalina Lobonea
 User Dalina Lobonea
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Permiteti-mi sa completez :
Conform Codului Muncii art.31 3 Pe durata sau la sf??r??itul perioadei de prob??, contractul individual de munc?? poate ??nceta exclusiv printr-o notificare scris??, f??r?? preaviz, la ini??iativa oric??reia dintre p??r??i, f??r?? a fi necesar?? motivarea acesteia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Petruta Mogos
 User Petruta Mogos
a raspuns userului Ioana Popa la 02 Nov. 2011
Multumesc pentru raspuns.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Nov. 2011
Pentru a putea beneficia de indemnizatie de crestere copil persoana in cauza trebuie sa indeplineasca conditiile stagiului de cotizare prevazut de lege.

Art. 2 - OUG 111/2010

1 Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Faptul ca nu a anuntat inca sarcina nu ar trebui sa reprezinte o problema insa ar trebui sa faca acest lucru cat mai curand. Salariatele insarcinate beneficiaza de anumite drepturi, printre care si acela de a nu fi concediata pe perioada sarcinii cu exceptia situatiei in care angajatorul este supus reorganizarii judiciare sau intra in faliment.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021