Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Inregistrare Revisal


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Am un angajat care nu a venit la serviciu toata luna iunie, iar acum a venit si a depus cerere de concediu fara salariu, iar de la 01.07.2013 solicita desfacerea CIM.
Cum pot inregistra in Revisal, cu ce articol pot sa-i desfac CIM?
Cu respect.

Adaugata in: Resurse umane Revisal
Laura Veres
 User  Laura Veres
a intrebat la 01 Iul. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului laura veres la 02 Iul. 2013
Da, se opereaza in Revisal pentru ca este perioada de suspendare in temeiul art. 54 din Codul muncii - suspendare cu acordul partilor.

Dupa ce aprobati cererea de CFP a salariatului intocmiti o decizie de suspendare pentru concediu, apoi operati suspendarea in Revisal si transmiteti catre ITM in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii (prima zi in care salariatul este in concediu fara plata).

Va redau si un model de decizie:

Angajator .............................................................................................
Adresa ..................................................................................................
?nregistrată la Registrul Comerţului din ...... sub nr. J.../...../.....
C.U.I. ....................................................................................................
Telefon: ......................................./Fax: ..............................................



DECIZIE DE SUSPENDARE PRIN ACORDUL PĂRŢILOR


Decizia Nr. ....................
Data ..........................


Administratorul SC ................................................................ dl/dna...........................;

Av?nd ?n vedere cererea ?nregistrată sub nr...................din data.................... prin care dl/dna.........................................................av?nd funcţia de ............................. solicită concediu fără plată pentru studii/pentru interese personale ........................................ .

?n temeiul prevederilor art. 54 din Codul muncii;

?n temeiul prevederilor Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale şi a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societăţii,

DECIDE:

Art. 1. ?ncep?nd cu data de ............................... se suspendă contractul individual de muncă al d-lui/d-nei .......................................................................... av?nd funcţia de ......................................... ?n cadrul societăţii.

Art. 2. Suspendarea este dispusă pe o perioadă de .... luni, cuprinsă ?ntre data de .....şi data de .............

Art. 3. - (1) Compartimentul Resurse Umane şi Contabilitate vor aduce la ?ndeplinire prevederile prezentei decizii.
(2) Prezenta decizie ?şi produce efectele ?ncep?nd cu data de .......................... .


REPREZENTANŢI LEGALI ANGAJATOR,
....................................................
L.S.


Data comunicării: ..........................
Semnătura de luare la cunoştinţă: ...................
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Laura Veres
 User Laura Veres
a raspuns la intrebare la 02 Iul. 2013
Multumesc foarte mult pentru raspuns. As mai avea o intrebare legata de perioada de concediu fara salar solicitata, aceasta se inregistreaza in Revisal? Cum?
Cu respect.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Iul. 2013
Depinde cum solicita. Daca este incetare prin acordul partilor si aprobata de angajator, atunci temeiul incetarii il reprezinta art. 55 b) din Codul muncii republicat. Daca este vorba de o demisie atunci contractul inceteaza dupa efectuarea preavizului in temeiul art. 81 (1) din Cod, iar daca angajatorul renunta la preaviz temeiul este art. 81 (7) din Cod. Dat fiind faptul ca solicita incetarea la o data fixa, fara preaviz, ar fi un acordul partilor daca i se aproba solicitarea.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns