Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

La care zile libere am dreptul in urma decesului socrului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


In urma decesului softului am dreptul la zile libere fiind bugetar si ce trebuie sa fac pentru a beneficia de acest drept?

Alina Moise
 User  Alina Moise
a intrebat la 19 Feb. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 19 Feb. 2016
In cazul sectorului bugetar, zilele libere platite pentru evenimentele familiale deosebite sunt reglementate de HG nr.250/1992.
Art. 24.
(1) În afara concediului de odihna, salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la zile de concediu platite, în cazul urmatoarelor evenimente familiale deosebite:

a) casatoria salariatului - 5 zile;

b) nasterea sau casatoria unui copil - 3 zile;

c) decesul sotului sau al unei rude de pana la gradul II a salariatului - 3 zile.

(2) Concediul platit, prevazut la alin. (1), se acorda, la cererea solicitantului, de conducerea unitatii. Indemnizatiile cuvenite se stabilesc potrivit art. 7 alin. (1).


Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
Ioana Popa
George Andreescu Radu Anton adriana iancu Viviana Serni Gratiela Petrescu G Stancu
TOP RASPUNSURI 2020
firma ma obliga sa platesc eu medicina muncii anuala cui ma pot adresa cu reclamatie deoarece nu angajatul trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua, sunt nascuta la 2.09.1964, lucrez de la 01.03.1984 ,in perioada 15.06.1984-01.10.1994 am lucrat in grupa 2(...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascut in data de 27.09.1968, lucrez din data de 17.09.1986, am lucrat 4 ani si 3luni in grupa deosebita...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 1 raspuns