ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

nu se doreste prelungirea contractului colectiv de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,


daca nu se mai doreste continuarea contractului colectiv de munca, pasii au fost urmati - renegociere, adunare reprezentanti, etc - mai este necesar sa anuntam ITM-ul sau este suficient o decizie interna cu toate actele privind procesul de renegociere atasat? Va multumesc anticipat!

Mihaela Marin
 User  Mihaela Marin
a intrebat la 04 Nov. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Camelia Panaite
 User Camelia Panaite
a raspuns userului adriana iancu la 17 Nov. 2016
Legea 130/1996 a fost abrogata de Legea 62/2011 - a dialogului social. In Titlul VII - Negocierile colective de munca gasiti raspunsul la intrebare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2016
Prelungirea Contractului colectiv de munca poate avea loc numai atunci cand acesta este in vigoare (pe tot timpul aplicarii sale) ,se notifica pana cel tarziu la data incetarii sale la ITM.
Incetarea Contractelor colective de munca are loc conf.art.33 alin 1 si 2 din Legea 130/1996,republicata si se notifica in termen de 5 zile la ITM. conform anexei 3.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Sunt nascuta in 23.07.1962. In 15.06.2021 voi avea 40 de ani si 9 luni vechime in munca.Incepand cu data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
O persoana care a locuit 30 ani in localitate cu poluare remanenta doreste sa iasa la pensie cu exact 5 ani inainte de...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Mai. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Sunt nascuta in 21.06.1964. Angajata din 13.02.1984. In perioada 13.02.1984 - 01.04.2001 am lucrat in grupa a...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Mai. 2021 4 raspunsuri