ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

organizare concurs asistenti medicali se aplica HG 286/2011 sau HG 497/2010


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru organizare de concurs de ocuparea posturilor vacante si temporar vacante pentru asistenti medicali, personal TESA, etc. dintr-un spital, se aplica prevederile HG 286/2011 sau HG 497/2010?


Elena Pop
 User  Elena Pop
a intrebat la 08 Ian. 2015
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului elena pop la 10 Ian. 2015
Asa este, cred ca aveti dreptate.
HG nr. 286/2011
Art. 2. ? (2) Dispozitiile regulamentului prevazut la art. 1 nu se aplica Bancii Nationale a Romaniei, Comisiei Nationale a Valorilor Mobiliare, Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor si Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private, precum si institutiilor si autoritatilor publice care prin statute sau alte acte normative specifice domeniului de activitate au reglementat incadrarea si promovarea personalului contractual.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Pop
 User Elena Pop
a raspuns userului adriana iancu la 09 Ian. 2015
Dar, totusi, art.1 alin. (2) din HG 286/20144 spune ca "Dispozitiile regulamentului... nu se aplica ...institutiilor si autoritatilor publice care prin statute sau alte acte normative specifice domeniului de activitate au reglementat incadrarea si promovarea personalului contractual. Fiind in vigoare HG 497/2010, nu este un "act normativ specific" domeniului sanitar?
Multumesc mult!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 08 Ian. 2015
HG nr. 286/2011 - aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzator functiilor contractuale din sectorul bugetar
Guvernul Romaniei a adoptat aceasta hotarare in temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, al art. 26 alin. (4) si (7) din Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice.


Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
?Äncep??nd din Martie 2018 am ie??it la pensie anticipata f─?r─? penalizare,din Noiembrie 2019 am ie??it la limita de...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Oct. 2020 1 raspuns
Mihesan Viorel 24.11.1962 stagiu complet cotizare si 6ani reducere grupa 1 si 2 va rog sa imi spuneti cand ma pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Oct. 2020 1 raspuns
Nascut in 04.10.1962. Angajat din data de 10.07.1981 pana in prezent. Stagiul militar 1 an si 7 luni. 12 ani si 5 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2020 1 raspuns