Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Perioada de mandat de administrator se considera vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Imi puteti spune cum sa procedez in cazul unui salariat care, pe o perioada de 2 ani, 1 luna si 10 zile, a avut un mandat de administrator (la aceeasi firma). In perioada respectiva CIM a fost suspendat. Aceasta perioada se considera vechime in munca? Pot elibera o adeverinta de vechime pentru aceasta perioada?
Cum se va justifica aceasta perioada, la calcularea drepturilor de pensie?

Va multumesc,
Gina Anghelache

Gina Anghelache
 User  Gina Anghelache
a intrebat la 22 Mar. 2016
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 22 Mar. 2016
Aceasta perioada nu este vechime in munca.
Art. 16, alineatul (4) din Codul muncii prevede faptul ca munca prestata in temeiul unui contract individual de munca reprezinta vechime in munca.
Perioada in care s-a platit CAS constituie stagiu de cotizare la sistemul de pensii.



Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
Buna ziua!In perioada 2011-2013 am obtinut venituri din 4 surse: loc de munca cu contract individual de munca si...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Ian. 2020 3 raspunsuri
In conditiile legii in vigoare acum, se poate cumula pensia anticipata partiala, cu venitul realizat dintr-un contract...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Buna ziua,Va rugam, raspuns ptr o doamna care munceste cu contract de munca permanent din 03.08.1987 - pana in prezent....[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua , as vrea sa stiu daca un pensionar anticipat partial este considerat asigurat la sistemul de sanatate ? Deci...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Ian. 2020 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascuta la 25.03.1968, lucrez de la 01.09.1984 si pina in prezent, in perioada 06.07.1985 - 01.11.1988...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Ian. 2020 1 raspuns
Am implinit virsta de 60 ani in noiembrie si ma intereseaza data la care ma pot pensiona daca am o vechime de 38 ani si...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Ian. 2020 1 raspuns