ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Programarea concediilor de odihna pentru anul urmator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Cand se intocmeste decizia pentru programarea concediilor de odihna pentru anul urmator? Trebuie respectata programarea?

In cazul in care o persoana este angajata pe perioada determinata si poate i se va prelungi contractul, eu ii calculez cat are dreptul acum la co, pana la expirarea contractului?
Daca sunt angajati noi in cursul anului, refac programarea sau nu este obligatoriu sa o refac?

Ce se intampla daca nu mi-am efectuat tot concediul de odihna pentru anul in curs, este obligatoriu?

Adaugata in: Resurse umane
Andrea Andrea
 User  Andrea Andrea
a intrebat la 10 Dec. 2013
Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Noutati despre Regulamentul Intern + Model general de Regulament Intern"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 11 Dec. 2013
Art. 148 din codul muncii republicat
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 10 zile lucratoare de concediu neintrerupt.

Pentru salariiatii angajati in cursul anului se completeaza doar programarea si cu acestia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 10 Dec. 2013
Nu se intocmeste decizie, nu se acorda CO in baza unei decizii a angajatorului, ci in baza unei cereri a angajatului aprobata de superior. Programarea nu necesita nicio decizie. CO se programeaza la finalul anului in curs pentru anul urmator.

Da, i se calculeaza perioada de CO cuvenita pentru noua perioada de prelungire a CIM.

Nu se reface programarea in cursul anului daca aveti salariati noi, cu acestia discutati separat perioadele de CO.

Daca CO nu este efectuata pentru anul in curs, integral, se reporteaza pentru anul urmator conform Codului muncii republicat. Se va acorda in mod normal pana la finalul anului respectiv, angajatorul trebuie sa se asigure de acest lucru.


Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2024
Buna ziua,Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Mai. 2024 1 raspuns