Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Raspuns la o adresa inaintata de un fost salariat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

As dori sa va intreb daca sunt obligata prin lege sa formulez un raspuns la o adresa inaintata de o salariata care a solicitat un act din care sa reiasa orele si zilele lucrate cu concediile medicale pana la data de 10.06.2013 ea fiind angajata din 01.09.2013.

Intrebarea mea este daca ea are dreptul sa solicite asa ceva?
Aceste lucruri mai sus amintite se regasesc in statele de plata, nu?
Ce ar trebui sa-i dau, ma puteti ajuta va rog cu un model, pana acum nu mi-a cerut nimeni asa ceva.
Doresc sa mai precizez faptul ca a fost concediata cu art. 61 lit. a) din data de 13.06.2013


Va multumesc foarte frumos!

Cu stima, krisztina

Adaugata in: Resurse umane
Krisztina Bene
 User  Krisztina Bene
a intrebat la 14 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 18 Iun. 2013
Nu are importanta data, important este despre ce document vorbim. Adeverinta nu trebuie sa contina detalii despre contributia de 0,85%, ci doar legat de cea individuala. Cei 0.85% tin de obligatia angajatorului fata de Casa de Sanatate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
Nu prea este clar cum ar putea i angajata cu data de 01.09.2013.Probabil cu un an in urma s-a angajat. Poate sa aiba nevoie de acesta adeverinta pentru stabilirea bazai de calcul pentru un eventual concediu medical si deasemenea de zilele de concediu medical in ultimele 12 luni.
Adeverinta trebuie sa aiba informatii legate de venitul salarial pentru care s-a contribuit pentru FNAUSS . contributia de 0,85% si nr de zile de concediu medical
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
Are dreptul sa solicite orice fel de document care face dovada existentei raportului de munca, a stagiilor de cotizare, concedii medicale, timp lucrat etc., iar dvs sunteti obligata prin lege sa il eliberati in maxim 15 zile de la cererea primita. Termenul il gasiti mentionat in HG 500/2011. Nu are importanta cu ce articol a fost concediata. Orice salariat sau fost salariat are dreptul la aceste documente odata ce le-a solicitat. Iar dreptul salariatului prevazut de lege reprezinta obligatie din partea angajatorului care, neindeplinita, va fi sanctionata de autoritati.

Angajata dvs din cate inteleg va cere o adeverinta din care sa reiasa stagiul de cotizare si concediile medicale efectuate din postura de salariat al dvs.

Puteti folosi un astfel de model pentru adeverinta in cauza:

S.C. _____ S.A. ____
Adresa _____
C.U.I _______
Cod postal ______________

A D E V E R I N T A

Adeverim prin prezenta ca d-na(d-ul)________ este salariat(a) al societatii noastre in functia de ________, din data de _________, inregistrat cu C.N.P. ____________________.
Societatea are sediul in _______, str.____________nr.___,/ are un numar total ____ de salariati.
Societatea a constituit si virat cota de 5,5 % - salariat pentru C.J.A.S.______.
In ultimele 12 luni a inregistrat ______ zile de concediu medical.
Eliberam prezenta spre a-i servi la _____________________________.

Director General Biroul Resurse Umane

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2020
BunÄ? ziua, revin cu detalii stagiul de cotzare 29 ani 4 luni si 11 zile din care 13 ani 4 luni si 3 zile condi??ii...[citeste mai mult]
Publicat la data 05 Aug. 2020 2 raspunsuri
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt nÄ?scutÄ?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nvÄ???Ä?m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns