ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Resurse umane


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pensionarii beneficiaza de deducerea personala daca mai lucreaza pentruca pensia nu este considerata venit realizat la fuctia de baza. Va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal la aceasta afirmatie a dvs.? Multumesc!

Lica Balan
 User  Lica Balan
a intrebat la 09 Feb. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Feb. 2012
Baza legala este Codul Fiscal - Legea 571/2003. Deducerea se acorda persoanelor caare obtin venituri salariale in baza unui contract de munca, functie pe care ele o declara ca fiind cea de baza.

Codul fiscal prevede ca persoanele care beneficiaza de deducere personala sunt cele care realizeaza venituri de natura salariala in baza unui contract de munca, daca acestea au in intretinere una sau mai multe persoane, rude de gradul I sau II, iar venitul realizat de catre salariat nu depaseste 3000 de lei. - Art. 55 si 56 din Codul Fiscal.

Punctul 112 din Normele de aplicare ale prevedrilor Codului Fiscal referitor la modalitatea de determinare a impozitului pe veniturile salariale, locul unde se afla functia de baza reprezinta:

- ultimul loc de munca inscris in carnetul de munca sau in documentele specifice - adeverinta de vechime, spre exemplu
- locul declarat drept functie de baza, acolo unde salariatul realizeaza cumul de functii.

Astfel ca pensia nereprezentand venit de natura salariala nu poate fi considerat functie de baza, ca atare salariatul pensionar poate beneficia de deducere personala, la fel ca orice alt salariat care are persoane in intretinere.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns