ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

revenire din concediu ingrijire copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, daca sotul unei salariate nu indeplineste conditiile de acordare a CIC, atunci prevederea referitoare la efectuarea a minim o luna din durata totala a CIC nu se aplica, asa cum prevede art. 11 din OUG 111/2010. Salariata revine la servici cand implineste copilul 1 an si 11 luni sau cand implineste copilul 2 ani ?Iar, indemnizatia de pe ultima luna o pierde sau o s-o primeasca si pe aceasta?

Margareta P
 User  Margareta P
a intrebat la 02 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Margareta P
 User Margareta P
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Apr. 2014
Multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Margareta P la 03 Apr. 2014
Da, concediul inceteaza atunci, gasiti acest lucru prevazut chiar in OUG 111/2010.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Margareta P
 User Margareta P
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Apr. 2014
Angajata nu doreste sa revina mai repede la lucru de cei 2 ani, deci revenirea trebuie s-o face cu ziua urmatoare celei in care implineste copilul 2 ani?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
Poate reveni in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani sau poate reveni mai devreme daca doreste, la cerere. Atat timp cat nu se aplica art. 11, nu va pierde indemnziatia pentru o luna din totalul CIC, indiferet de durata lui si indiferent cand se intoarce la lucru.

Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Gratiela Petrescu George Andreescu adriana iancu Marius Ion alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Mai am 8 zile de concediu de odihna si vreau sa plec de la firma la care lucrez. Am facut cerere, patronul...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
Buna ziua! Lucrez la o firma, mai am 8 zile de concediu de luat. MI-am anuntat patronul ca doresc sa intrerup...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
nascuta pe 27.08.1961 am 35 de ani 11 luni si 19 zile de munca ,5 ani 2 luni si 19 zile grupa ll cand pot iesi la pensie[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2021 1 raspuns
Lunile de anticipare pentru pensionare anticipata se calculeaza pana la varsta de 65 ani(60 luni) s-au pana la varsta de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Daca am dreptul sa ies la pensie la 61 ani si 6 luni, lunile de penalizare pentru pensie anticipata nu ar...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2021 1 raspuns