ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Temei legal conditii participare concurs


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog sa-mi precizati care este temeiul legal din care reiese ca pentru a putea participa la un concurs de ocupare post sef birou resurse umane trebuie sa ai studii superioare de lunga durata absolvite cu diploma de licenta intr-unul din urmatoarele domenii: stiinte juridice sau stiinte economice. Angajatorul poate stabili el sau exista baza legala?
Multumesc mult.

Adaugata in: Resurse umane
Elena Pop
 User  Elena Pop
a intrebat la 14 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2012
Pentru pozitia de Sef serviciu resurse umane COR nu stabileste ca fiind obligatoriu nivelul de studii superioare pentru ocuparea acestei pozitii. Caz in care angajatorul poate stabilit nivelul de studii pentru ocuparea acestei pozitii, in functie de atributiile viitorului sef de serviciu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Sep. 2012
Cerintele de studii pentru ocuparea unui post sunt stabilite prin standarde ocupationale si prevzute de COR - Codul Ocupatiilor din Romania. Nu pot fi stabilite independent de angajtor fara respectarea acestui act normativ.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului elena pop la 14 Sep. 2012
Cerintele de studii, de aptitudini profesionale si personale, de experienta pentru ocuparea unui post, le stabileste angajatorul. Nu este stipulat intr-un act normativ. In codul muncii se prevede doar:
Art. 30 din codul muncii republicat
(1) Incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.
(2) Posturile vacante existente in statul de functii vor fi scoase la concurs, in raport cu necesitatile fiecarei unitati prevazute la alin. (1).
(3) In cazul in care la concursul organizat in vederea ocuparii unui post vacant nu s-au prezentat mai multi candidati, incadrarea in munca se face prin examen.
(4) Conditiile de organizare si modul de desfasurare a concursului/examenului se stabilesc prin regulament aprobat prin hotarare a Guvernului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elena Pop
 User Elena Pop
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Precizez ca este vorba de o unitate sanitara.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri