ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

un salariat poate intrerupe concediul de odihna pt a-si inceta CIM?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un salariat solicita concediul de odihna de 28 zile.Dupa un nr de zile de CO revine la unitate si depune cerere de incetare a CIM. Este corecta solicitatrea salariatului avand in vedere ca el este in concediu de odihna ? Se poate inceta CIM in perioada CO?
Va multumesc!

Adaugata in: Resurse umane
Ana Ivascu
 User  Ana Ivascu
a intrebat la 17 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Ivascu
 User Ana Ivascu
a raspuns userului georgeta ganea la 20 Feb. 2014
Chiar daca solicita incetare CIM, se poate accepta cu art. 55 lit.b in perioada concediului de odihna care este deja in derulare?
Am inyteles ca trebuie sa aiba un motiv obiectiv ceea ce nu se reflecta in cazul sau.
Va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ana Ivascu
 User Ana Ivascu
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Feb. 2014
buna seara
Salariatul solicita demisia pt ca in acele zile de CO a gasit un alt loc de munca unde vrea sa se angajeze. Acest motiv pt demisie nu cred ca este un motiv obiectiv, deci nu poate fi acceptata demisia in timpul CO.
Va multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 19 Feb. 2014
Poate fi solicitare de incetare a CIM cu acordul partilor de pe o zi pe alta.Nu reiese de niciunde ca ar fi demisie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2014
Dorinta angajatului de a-si inaintea demisia nu este motiv obiectiv, ci cat se poate de subiecitv. Motivul obiectiv l-ar reprezenta concediul medical, conceidul pentru maternitate, participare la concurs sau la un curs de perfectionare. rechemarea salariatului pentru a efectua indatoriri publice sau militare sau alte motive similare.

Va poate trimite demisia si in timpul concediului fara sa il intrerupa, acesta va merge mai deparete pe perioada preavizului, dar fiind faptul ca este posibila efectuarea CO in preaviz. Sau poate sa va inmaneze cererea de demise dupa ce finalizeaza concediul de odihna.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Feb. 2014
Salariatul va trebui sa solicite in scris intreruperera concediului de odihna , solicitare care trebuie aprobata in baza art. de mai jos
Art. 151 din codul muncii republicat
(1) Concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2021
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns