ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Am dreptul la ajutor de somaj dupa terminarea concediului de ingrijire copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Ma numesc Ruxandra si am urmatoarea nelamurire: dupa terminarea concediului de ingrijire copil pot beneficia de ajutorul de somaj?
Am lucrat in invatamant ca suplinitor calificat din data de 1 septembrie 2007 pana la data de 22 noiembrie 2010. In data de 6 decembrie 2010 am nascut, dupa care am beneficiat de concediu postnatal pana la data de 26 martie 2011. Din 26 martie 2011 sunt in CIC, care imi expira in 6 decembrie 2012. Pot beneficia de somaj dupa aceasta data? Daca sunt in somaj, ma pot inscrie la concursul de titularizare din 2013?
Este obligatoriu sa lucrezi o luna dupa CIC pt a beneficia de somaj?


Adaugata in: Somaj
Ruxandra Ianc
 User  Ruxandra Ianc
a intrebat la 06 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2012
Nu trebuie sa lucrati dupa CIC ca sa beneficiati de somaj, daca anterior intrarii in CIC, in cele 24 de luni premergatoare, se regasesc 12 luni stagiu minim de cotizare.

Concediul de maternitate va permite sa beneficiati de drepturile prevazute de legea somajului, dar numai cu indeplinirea cumulativa a conditiilor de acordare a acestui drept. Ceea ce inseamna ca perioada de concediu crestere copil nu afecteaza stagiul de cotizare. Nu este insa perioada contributiva si nu se calculeaza indemnizatia pe baza venitului primit in acest timp, sub forma indemnizatiei de crestere copil si alocatiei de stat.

Dvs puteti intra in somaj fara probleme, daca incetarea a avut loc din motive neimputabile dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Nov. 2012
Atentie cu redati articolele de lege, le-ai luat pe sarite si ele nu sustin cele spuse de dvs.


ART. 34 - Legea 76/2002.
(1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
c) nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d) sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevazuta la alin. (1) lit. a), nu se iau in calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, daca aceasta nu depaseste 12 luni, pentru persoanele prevazute la art. 17 alin. (1) lit. g);
c) perioada cuprinsa intre data suspendarii raporturilor de munca sau de serviciu si data incetarii motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevazute la art. 17 alin. (1) lit. h);
d) perioada cuprinsa intre data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu si data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de reintegrare in munca, daca aceasta perioada nu depaseste 12 luni, pentru persoanele prevazute la art. 17 alin. (1) lit. j).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2012
Legea 76 din 2002
art 34 (1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă ?ndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:

;;;
c) perioada cuprinsă ?ntre data suspendării raporturilor de muncă sau de serviciu şi data ?ncetării motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. h);


Perioada in care ati fost CIC este perioada asimilata la asigurari de somaj.
Puteti depune dosar pentru obtinerea indemnizatiei de somaj.
Somerii sunt in cautarea unui loc de munca.Sigur , puteti sa participati la concurs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2012
Art. 17

(1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situaţtii:
...

h) le-au încetat raporturile de munca sau de serviciu din motive neimputabile lor, in perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;



Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022