ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

angajare din somaj pe perioada determinata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarea situatie:
-daca angajam pe perioada determinata de 3 luni o persoana care era in somaj si nu a mai fost nici angajatul nostru, ce implica acest lucru? Tot ce stiu, este ca nu se platesc taxele angajatorului pt respectivul angajat, insa nu stiu pe ce perioada nu se platesc! Doar in luna in care s-a angajat?
Mentionez ca societatea noastra nu raporteaza locurile vacante sau ocupate la AJOFM.
Persoana in cauza, beneficiaza de cei 30% din indemnizatia de somaj?

-daca a mai fost angajat la noi, cum se procedeaza in acest caz, mai este scutita societatea de taxe?


multumesc


Mioara Baditoiu
 User  Mioara Baditoiu
a intrebat la 08 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mioara Baditoiu
 User Mioara Baditoiu
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Apr. 2014
multumesc foarte mult
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mioara Baditoiu la 09 Apr. 2014
ART. 10 - legea 76/2002
(1) Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii pentru ocuparea fortei de munca, in caror raza isi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de munca vacante, in termen de 5 zile lucratoare de la vacantarea acestora.
(2) Furnizorii de servicii de ocupare acreditati au obligatia de a comunica lunar agentiilor pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza isi au sediul date privind numarul somerilor mediati si incadrati in munca.
(3) Angajatorii au obligatia sa comunice agentiilor pentru ocuparea fortei de munca teritoriale, ocuparea locurilor de munca vacante care au fost comunicate potrivit alin. (1), in termen de o zi de la data ocuparii acestora, in conditiile legii.

ART. 113
Constituie contraventie urmatoarele fapte:
a) nerespectarea prevederilor art. 10;

ART. 114
(1) Contraventiile prevazute la art. 113 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele prevazute la lit. a), b), f), h) si j), cu amenda de la 3.000 lei la 5.000 lei;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mioara Baditoiu
 User Mioara Baditoiu
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Apr. 2014
multumesc pentru raspunsul prompt si de mare ajutor

va mai rog totusi sa-mi spuneti, daca nu se raporteaza posturile vacante si cele ocupate, care sunt sanctiunile pentru societate?

multumesc
Mioara Baditoiu
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Apr. 2014
Se platesc toate taxele pentru respectivul salariat, acea scutire privind plata contributiei la somaj nu mai exista. Indiferent daca a fost sau nu angajat la dvs, se platesc taxele in mod corespunzator.

Legal ar trebui sa fie raportate, atat posturile vacantate cat si cele ocupate ulterior, in termenele prevazute de lege.

Pesoana in cauza nu beneficiaza de 30% din indemnizatie in acest caz. Incadrarea din somaj pe perioada determinata mai mica de 12 luni duce la suspendarea indemnizatie de somaj. Plata va putea fi reluata dupa incetarea contractului de munca, prin depunerea de catre persoana in cauza a unei solicitari in termen de 30 de zile de la data incetarii. Numai daca incadrarea se face pentru o durata mai mare de 12 luni sau nedeterminata, el poate solicita acordarea a 30% din indemnizatie pentru perioada ramasa.

Alte intrebari despre Somaj

Expertii nostri
violeta Georgescu
adriana iancu Gratiela Petrescu alexei delimart Radu Anton Viviana Serni G Stancu
TOP RASPUNSURI 2021