ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Art. 55 lit. a


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca cim a incetat cu art. 55 lit. a? CIM a fost pe perioada determinata, de maxim 36 luni, incepand cu data de 07.10.2011, pe durata mandatului demnitarului, conform art. 5 din O.G. nr. 32/1998, la un minister din cadrul Guvernului Romaniei. CIM a incetat la data de 15.05.2012. Mentionez ca indeplinesc stagiul de cotizare, am 12 luni lucrate in ultimii 2 ani. Cei de la AJOFM spun ca trebuia incetat cu art. 56, lit. i, dar logic daca o iei, nu aveam cum pentru ca in CIM nu e precizata o data anume a incetarii.

Adaugata in: Somaj
Mony Monica
 User  Mony Monica
a intrebat la 15 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mony Monica
 User Mony Monica
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Sep. 2012
Multumesc! Dar sa zicem ca ar fi trecut in cim data incetarii activitatii, treceau de la data de 07.10.2011 pana la data de 07.10.2014. Dar eu am incetat activitatea inaintea termenului asta, 07.10.2014. Asa scrie in contract ,perioada deteminata, pe o perioada de maxim 36 de luni, incepand cu data de ..., pe durara mandatului demnitarului. Demnitarul a fost schimbat din functie la data de 15.05.2012 si atunci automat a incetat si activitatea mea.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Sep. 2012
In CIM trebuie trecuta data de inceput si data pana la care este valabil acesta.Probabil a fost o omisiune din partea celui care l-a intocmit. Art 55 inventariaza doar situatiile in care inceteaza contractele de munca.

In continutul CIM este urmatoarea prevedere
C. Durata contractului:
;;;;;;
b) determinată, de ..............luni, pe perioada cuprinsă ?ntre data de ...............................şi data de ............................. pe perioada suspendarii contractului individual de munca al titularului de post .
Incercati sa va rezolvati situatia cu angajatorul, sa va elibereze o alta adeverinta in care sa mentioneze articolul 56 al.1 litera i.
In plus nu stiu cum a operat in REVISAL incetarea CIM pentru ca art 55 a nu este trtecut ca temei de incetare CIM.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 16 Sep. 2012
DA, cei de la AJOMF spun corect. La unitate au gresit la intocmirea deciziei de incetare CIM, este o incetare de drept a acestuia , incetare care se face in baza art 56 , al,1, litera i.
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:


i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022