ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

de ajutorul de somaj pot beneficia pe termen de 12 luni


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
La inceputul acestei luni, februarie 2014, am intrat in somaj, vechimea mea in munca este de 10 ani si aproximativ o luna, fiind angajat in ianuarie 2004, dar in aceasta perioada de 10 ani am mai beneficiat de un concediu medical de 3 luni. In aceste conditii vechimea mea in munca este mai mica de 10 ani, iar eu nu pot beneficia de ajutorul de somaj decat pe o perioada de 9 luni, daca ma insel va rog sa ma corectati.
Dar in perioada 1999-2000 eu am mai beneficiat de ajutor somaj aproximativ 1 an, dupa absolvirea liceului. Acesta perioada de somaj se poate lua in calcul pentru a se considera vechime in munca si avea mai mult de 10 ani vechime? Daca s-ar tine cont de acea perioada de somaj, acum as putea acum beneficia de ajutorul de somaj pe o perioada de 1 an. Mentionez ca nu gasesc adeverinta eliberata de cei de la somaj din perioada 1999-2000 pentru a putea face dovada somajului de atunci, dar cei de la AJOFM presupun ca au la arhiva aceasta evidenta, nu? In acest sens as putea sa fac o cerere catre ei?

Multumesc!

Adaugata in: Somaj Ajutorul de somaj
Adrian Baticean
 User  Adrian Baticean
a intrebat la 17 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

11 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Feb. 2014
Doamna Popa I, Dvs. ati dat modelul de certificare a stagiului de cotizare inainte de 01.03.2002. de catre AJOMF In continututul acestuia , perioada de somaj de care ar fi beneficiat salariatii nu intra ca stagiu de cotizare pentru acordarea unui alt astfel de drept'
In concluzie pentru stabilirea stagiului de somaj pentru indemnizatie de somaj nu intra si perioadele in care salariatii au mai beneficiat de somaj anterior.
Este corect sa fie asa pentru ca atat timp cat se beneficiaza de somaj perioada respectiva nu roprezinta stagiu de cotizare la somaj.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Adrian Baticean la 20 Feb. 2014
Nu prea este corect, asa cum v-am redat in raspunsul anterior, art. 36 din lege prevede ca aceasta perioada se asimileaza ca vechime si stagiu. Este chiar in legea somajului aceasta prevedere. Mergeti cu ea la agentie si rugati-i sa va lamureasca de ce nu o iau in calcul acea perioada, cat timp este prevazuta de lege.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Adrian Baticean la 19 Feb. 2014

Articolul 36
(1)Vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea drepturilor de somaj prevazute de Legea nr. 1/1991 privind protectia sociala a somerilor si reintegrarea lor profesionala, republicata, cu modificarile ulterioare, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi se asimileaza cu stagiul de cotizare.
(2)Dovada vechimii in munca, prevazuta la alin. (1), se face cu carnetul de munca sau cu alte acte prevazute de lege .
(3)Certificarea stagiului de cotizare realizat anterior intrarii in vigoare a prezentei legi se face de catre agentiile pentru ocuparea fortei de munca
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Baticean
 User Adrian Baticean
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Feb. 2014
Buna ziua,

Am fost azi la AJOFM, iar acolo mi s-a spus ca perioada de somaj 1999-2000, nu se poate lua in calcul la cresterea vechimii in munca, astfel incat sa am peste 10 ani vechime (pentru a putea beneficia de somaj 1 an), ei se raporteaza doar la perioada efectiv lucrata de angajat, iar adeverinta de somaj pentru perioada 1999-2000 nu poate sa-mi ajute la cresterea vechimii in munca , ci doar sa-mi foloseasca la pensie conform spuselor lor.
Este corect?

Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marina Florina
 User Marina Florina (HR & Payroll Specialist, SC Societatea de Intretinere si Reparatii Drumuri Timisoara SA)
a raspuns userului Adrian Baticean la 17 Feb. 2014
In acest caz va trebui sa solicitati de la AJOFM/ANOFM o adeverinta care sa ateste acea perioada. Ei stiu despre ce e vorba.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adrian Baticean
 User Adrian Baticean
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Perioada de somaj acordata in baza legii 1/1991 nu apare in cartea de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Perioada de somaj acordata in baza legii 1/1991 ar trebui sa apara in cartea de munca, deci aceasta ar trebui sa va fie suficienta. Numai daca ati pierdut-o si nu a fost scanata, atunci aveti nevoie de adeverinte si chiar reconstituirea ei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Recunoasterea perioadei se va face printr-un certifact ca urmatorul, completat si emis de AJOFM.


ANEXA 5
la norme

AGENŢIA PENTRU OCUPAREA FORŢEI DE MUNCĂ
A JUDEŢULUI ............/MUNICIPIULUI BUCUREŞTI

CERTIFICAT
privind stagiul de cotizare realizat anterior datei de 1 martie 2002

Doamna/Domnul ................................................, cod numeric personal ..........................................., domiciliată/domiciliat ?n localitatea ..........................., str. ........................ nr. ..., bl. ..., sc. ..., et. ..., ap. ..., judeţul/sectorul ........................., a realizat un stagiu de cotizare de ..... ani, ..... luni, ..... zile, după cum urmează:
- prin contract individual de muncă, ?n perioada .........................
Total: ani ......, luni ......, zile ..........;
- ?n calitate de membru cooperator, ?n perioada ..........................
Total: ani ......, luni ......, zile ..........;
- pe baza raporturilor de serviciu, realizate ?n perioada ................
Total: ani ......, luni ......, zile ..........;
- pe baza altor acte prevăzute de lege, ?n perioada ......................
Total: ani ......, luni ......, zile ......... .
Dovada vechimii ?n muncă recunoscute pentru stabilirea drepturilor de şomaj, asimilată cu stagiul de cotizare, s-a făcut pe baza carnetului de muncă/altor acte prevăzute de lege.

Director executiv,
.....................

?ntocmit,
.....................
(numele şi prenumele)

.....................
(semnătura)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Feb. 2014
Stagiile de cotizare asimilate sunt utilizate tocmai pentru determinarea perioadei de acordare a indemnizatiei pentru somaj,
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Vechimea obtinuta in baza legii 1/1991 se asmilieaza stagiului de cotizare pentru acordarea indemnizatiei in baza legii actuale a somajului - 76/2002. Caz in care vechimea dvs ar creste.

ART. 36
(1) Vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea drepturilor de somaj prevazute de Legea nr. 1/1991 privind protectia sociala a somerilor si reintegrarea lor profesionala, republicata, cu modificarile ulterioare, pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi se asimileaza cu stagiul de cotizare.
(2) Dovada vechimii in munca, prevazuta la alin. (1), se face cu carnetul de munca sau cu alte acte prevazute de lege.
(3) Certificarea stagiului de cotizare realizat anterior intrarii in vigoare a prezentei legi se face de catre agentiile pentru ocuparea fortei de munca.

Daca vechimea depaseste 10 ani, chiar si cu o zi, atunci sigur ca veti putea beneficia de indemnizatie timp de 12 luni. Din articolul redat reiese dupa cum vedeti ca certificatea acestei perioade de somaj se face de catre AJOFM, deci daca ar fi nevoie de vreo adeverinta tot de la ei o obtineti, insa ma indoiesc ca vor cere acest lucru.

De acea adeverinta s-ar putea sa aveti nevoie insa la pensionare, ca sa faceti dovada vechimii obtinute in baza somajului acordat conform leii 1/1991.

Cele trei luni de medical intr-adevar nu intra in calcularea stagiului, cu exceptia zilelor suportate de angajator din bugetul propriu, pentru care acesta suporta si contributia pentru somaj.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Feb. 2014
Vechimea in munca este altceva decat stagiul de cotizare la somaj.Vechimea in munca nu este afectata de concediile medicale acordate de drept pentru ca acestea nu se opereaza in REVISAL. si sunt considerate perioade asimilate vechimii in munca la fel si perioada de CCC .Stagiul de cotizare la somaj insa este , pentru ca nu se plateste contributia la somaj in prezent decat pentru primele 5 zile de concediu medical suportat de angajator.
Somajul acordat in baza Legii 1 din 1990 este vechime in munca

Indemnizaţiile de şomaj se acordă după cum urmează:
6 luni pentru persoanele care au un stagiu de cotizare de p?nă la 5 ani, dar nu mai putţin de un an;
9 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare cuprins ?ntre 5-10 ani;
12 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

art 39 din Legea 76 din 2002 actualizata
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din valoarea indicatorului
) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Sunt absolvent al facultatii de economie cu licenta in management, am urmat cursurile de master la aceeasi...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iul. 2021 7 raspunsuri
Bun? ziua. Cumnata mea este n?scut? ??n 01.09.1960. Are vechime de 25 ani ??i a muncit ca ??i coafez? cu salariul...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iul. 2021 1 raspuns