ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Dreptul la venitul de completare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,daca in perioada in care beneficiez de somaj si venit in completare imi gasesc un loc de munca in unul din statele membre ale Uniunii Europene,cu contract de munca(perioada nedeterminata sau cel putin 6 luni),ex.Marea Britanie,mai am dreptul la venit de completare(perioada care a mai ramas de la semnarea contractului)?


Adaugata in: Somaj
Viorica Ciutacu
 User  Viorica Ciutacu
a intrebat la 03 Feb. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Viorica Ciutacu
 User Viorica Ciutacu
a raspuns userului adriana iancu la 09 Feb. 2016
Multumesc pentru raspuns,dar eu am inteles(de la un angajat al AJOFM) ca 50% din venitul de completare se acorda numai daca te angajezi pe teritoriul Romaniei,ceea ce nu este corect ,dupa ce ca statul (AJOFM) nu este in stare sa imi ofere un loc de munca conform pregatirii si eu imi gasesc singura de lucru sa ma frusteze de drepturile care mi se cuvin.Va multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 03 Feb. 2016
OUG 36/2013
Art. 12
(1) Persoanele care se reincadreaza in munca beneficiaza de 50% din venitul lunar de completare in urmatoarele situatii:
a) daca in perioada acordarii venitului de completare prevazut la art. 8 alin. (2) se incadreaza in munca, in conformitate cu prevederile legale in vigoare, la alti operatori economici decat cei de la care au fost disponibilizati, beneficiaza de plati, pana la expirarea perioadei prevazute la art. 8 alin. (2), in functie de suspendarea sau incetarea platii indemnizatiei de somaj;
b) daca in perioada acordarii venitului de completare prevazuta la art. 8 alin. (2) se incadreaza in munca, in conformitate cu prevederile legale in vigoare, la operatorii economici de la care au fost disponibilizati, pana la expirarea perioadei preazute la art. 8 alin. (2), daca la data incadrarii operatorii economici respectivi nu mai au capital majoritar de stat.

(2) In situatiile prevazute la Alin. (1), venitul lunar de completare reglementat de acest alineat se acorda numai pe perioada lucrata, iar ulterior acestei perioade se reia in plata, dupa caz, in conditiile prevazute la art. 8 alin. (1) sau la art. 8 alin. (3), pana la expirarea perioadei prevazute la art. 8 alin. (2).
Dar, pentru un raspuns avizat trebuie sa intrebati la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca.


Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns