ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Șomaj după cic de 2 ani?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Bună ziua aș dori să știu dacă pot lua șomaj după concediu creștere copil de 2 ani (n 3.04.2016 se termina) dacă am lucrat naintea cic 1 an și 4 luni? Ce trebuie să fac? Va mulțumesc!

Adaugata in: Somaj Cic
Alina Vasile
 User  Alina Vasile
a intrebat la 28 Ian. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 28 Ian. 2016
Puteti beneficia de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj si daca va inceteaza contractul individual de munca din motive neimputabile dumneavostra.
Prima conditie o indepliniti, deoarece concediul de crestere copil reprezinta stagiu de cotizare pentru somaj.
OUG 111.2010:

Art. 22
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pentru a va inceta contractul individual de munca din motive neimputabile dumneavostra, angajatorul trebuie sa va desfiinteze postul si sa va concedieze cu art.65 din Codul Muncii.


Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri