ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot intra in somaj după concediu creste copil fara preaviz?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara. As dori sa stiu daca pot sa intru in somaj fara preaviz de 20 de zile după ce se termina concediul de crestere copil. Mentionez ca la data de 1 decembrie 2011 am intrat in concediul de crestere copil pana in 28 septembrie 2013, am revenit la serviciu lucrnd doar 2 ore pe zi timp in care am ramas insarcinata cu cel de al 2 copil.Din 3 martie 2014 am intrat in concediu pre si postnatal pana in 25 mai 2014. In 26 mai 2014 am intrat in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani.In data de 11 aprilie 2014 am nascut iar in data de 12 martie 2016 ar trebui sa ma intorc la serviciu. Mentionez ca firma e dispusă sa ma trimita in somaj fara preaviz, postul fiind desfiintat. Multumesc anticipat.

Adaugata in: Somaj
Alexandra Pop
 User  Alexandra Pop
a intrebat la 07 Mar. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 07 Mar. 2016
Angajatorul nu va poate concedia decat in caz de reorganizare judiciara a societatii sau de faliment.
La intoarcerea din concediul pentru cresterea copilului angajatorul este obligat sa va asigure postul ocupat anterior.
Art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002 prevede ca, la incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2021
In acest moment locuiesc in Canada. Vreau sa ma intorc anul viitor. Anul acesta vreau sa mi fac buletin flotant in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2021 1 raspuns