ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot lua somaj?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. In Octombrie 2009 am intrat in somaj, in timp ce eram in somaj m-am angajat in Aprilie 2010.
Am lucrat pana in Noiembrie 2010 dupa care am intrat in concediu pentru cresterea copilului.
In decembrie termin concediul pentru cresterea copilului. Va rog s-mi spuneti daca am dreptul la somaj, societatea fiind in faliment.


Adaugata in: Somaj
Mihai Pirtica
 User  Mihai Pirtica
a intrebat la 26 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Teoretic concediul pentru crestere copil se ia in calcul pentru acordarea drepturilor prevazute in legea somajului nr. 76/2002 actualizata. Insa legea somajului prevede ca la stabilirea stagiului minim de cotizare nu se iau in calcul perioadele de suspendare a contractului, cu exceptia concediilor pentru incapacitate temporara de munca, a caror indemnizatie este suportata de angajator din bugetul propriu. Perioadele anterioare de somaj nu se iau in considerare pentru acordarea unei noi indemnizatii de somaj, nu reprezinta perioade contributive. Ca atare, va puteti inscrie la somaj, dar nu veti putea primi indemnizatia de somaj, neavand stagiul minim de cotizare.

ART. 34 - Legea 76/2002 actualizata
(1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevazuta la alin. (1) lit. a), nu se iau in calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii;


Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri