ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Se poate acorda somaj fara preaviz?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
se poate acorda somaj fara preaviz,in cazul in care salariatul este de acord?
In acest caz se emite doar decizia?
Multumesc frumos.

Adaugata in: Somaj
Jeni Nitu
 User  Jeni Nitu
a intrebat la 28 Mai. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Scalat
 User Mircea Scalat
a raspuns la intrebare la 02 Iun. 2016
1-Restangerea activitatii unei entitati angajatoare nu se poate face ad-hoc, adica asa hodoronc-tronc.
2-somajul nu se adorda, deoarece nu este un drept si nici o optiune a salariatului.
3-In situatia restrangerii activitatii, angajatorul anunta salariatii despre situatie si numai in cazul unei restangeri partiale a activitatii se poate pune chestiunea acordului, altfel NU!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 29 Mai. 2016
Salariatul nu poate renunta la perioada de preaviz.
Potrivit Codului Muncii, art.38
"Salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate"

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri