ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Am terminat liceul si as dori sa imi fac somaj de liceu. Intrebarea mea este: in aceste 6 luni pot sa ma angajez daca imi gasesc unul? Va multumesc!

Adaugata in: Somaj
Alexandra Lazar
 User  Alexandra Lazar
a intrebat la 22 Iul. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Iul. 2013
Da, va puteti incadra in munca din somaj. Dar ca sa puteti primi somaj in calitate de asolvent trebuie sa faceti dovada ca in 60 de zile de la absolvire nu ati reusiti sa va incadrati in munca, iar abia dupa cele 60 de zile puteti sa depuneti dosarul pentru indemnizatiei.

Legea 76/2002 actualizata

ART. 16
Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant;

ART. 17
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;
b) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap in varsta de minimum 16 ani, care nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;


HG 174/2002 proivind normele de aplicare a legii 76/2002, actualizata:

ART. 8
(1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. a) din lege se consideră că nu au reuşit sau nu au putut să se ?ncadreze ?n muncă dacă fac dovada că ?n perioada de 60 de zile de la data absolvirii s-au ?nregistrat la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene sau a municipiului Bucureşti ori la alţi furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, acreditaţi ?n condiţiile legii sau care nu se supun potrivit legii condiţiei de acreditare, ?n vederea medierii pentru ?ncadrare ?n muncă.
(2) Dovada ?nregistrării la furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă, prevăzuţi la alin. (1), se face cu o adeverinţă eliberată de furnizori, prin care se certifică data ?nregistrării persoanei ?n evidenţele proprii.


Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022