ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somaj


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Beneficiez de somaj daca am lucrat in ultimi 2 ani (in 2011-12 luni cu carte munca norma intreaga iar in 2012 am lucrat 6 luni cu jumatate de norma)?

Adaugata in: Somaj
Leodor Petru Nojogan
 User  Leodor Petru Nojogan
a intrebat la 03 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mariana Bunta la 05 Nov. 2012
Motivele neimputabile salariatului sunt numeroase, nu doar cele doua amintite. La fel si incetarea de drept, unele situatii permit intrarea in somaj. Daca CIM inceteaza pe motitvul necorepunderii profesionale sau medicale / psihice, de exemplu, salariatul poate intra in somaj daca indeplineste conditia stagiului minim de cotizare.

HG 174/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă - actualizata 2011:

ART. 5

Prin motive neimputabile, ?n sensul art. 17 alin. (1) din lege, se ?nţelege:
a) ?ncetarea raportului de muncă ?n temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) ?ncetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, ?n temeiul art. 31 alin. (4^1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
c) ?ncetarea de drept a raportului de muncă al asistentului personal al persoanei cu handicap grav ?n cazul decesului persoanei cu handicap grav, ?n temeiul art. 39 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările ulterioare;
d) ?ncetarea raportului de serviciu ?n temeiul art. 98 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia cazului ?n care funcţionarul public nu mai ?ndeplineşte condiţia prevăzută la art. 54 lit. a) din aceeaşi lege;
e) ?ncetarea raportului de serviciu ?n temeiul art. 98 alin. (1) lit. e) şi h) şi art. 99 alin. (1) din Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
f) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari angajaţi pe bază de contract c?nd sunt clasaţi "inapt pentru serviciu militar" sau "apt limitat" de către comisiile de expertiză medico-militară;
g) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari angajaţi pe bază de contract, pentru motive sau nevoi ale Ministerului Apărării Naţionale şi ale Ministerului Administraţiei şi Internelor;
h) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari angajaţi pe bază de contract care nu mai ?ndeplinesc condiţiile specifice, stabilite prin ordin al ministrului apărării naţionale, respectiv al ministrului administraţiei şi internelor, pentru ocuparea funcţiei;
i) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari angajaţi pe bază de contract ca urmare a retragerii avizului de securitate specific clasei sau nivelului de secretizare a informaţiilor la care urmează să aibă acces de către autorităţile competente;
j) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari la expirarea termenului contractului, ?n situaţia ?n care nu sunt posibilităţi de re?nnoire, din cauza reducerii funcţiilor ca urmare a desfiinţării, restructurării sau a dislocării unităţii, precum şi ?n situaţia ?n care una dintre părţi nu mai optează pentru re?nnoirea contractului;
k) ?ncetarea contractului soldaţilor şi gradaţilor voluntari la ?mplinirea limitei de v?rstă ?n serviciu, stabilită prin ordin al ministrului apărării naţionale.

Norma se regaseste in aceasta forma pe site-ul Ministerului Muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mariana Bunta
 User Mariana Bunta (Sef Birou Resurse Umane, S.C. L&B Grup S.R.L. Timisoara)
a raspuns la intrebare la 04 Nov. 2012
Pentru a putea beneficia de soma trebuie sa aveti cotizate le somaj 12 luni in ultimele 24. Perioadele part-time se calculeaza ca atare, adica daca ati lucrat 6 luni cu timp partial vi se considera 3 luni cotizatie, dar daca in 2011 spuneti ca ati lucrat cu norma intreaga, ati putea beneficia de somaj, principalul sa nu existe intreruperi in aceasta perioada (24 luni), conditia este sa vi se inceteze contractul din motive neimputabile dumneavoastra (desfiintarea postului, incetarea in perioada de proba sau la sfarsitul acesteia) sau de drept (la data expirarii duratei contractului incheiat pe perioada determinata).

Alte intrebari despre Somaj

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni violeta Georgescu Marius Ion Gratiela Petrescu adriana iancu alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2022