ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somaj asociat


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O persoana care a detinut functia de asociat (nu unic - in societate fiind 2 asociati) la o societate care a intrat in insolventa, poate beneficia de ajutor de somaj? Are vechime neintrerupta in societate din 2005. Cu ce art. se face incetarea contractului?

Adaugata in: Somaj Somajasociat
Elvira Balta
 User  Elvira Balta
a intrebat la 27 Iun. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Iun. 2013
Contractul de munca trebuie sa inceteze dintr-un motiv neimputabil salariatului pentru ca acesta sa poata primi somaj. Nu stiu care este motivul pe baza caruia se recurge la incetarea acestui raport de munca, dar puteti incerca o desfiintare de post iar incetarea se va face cu art. 65 alin (1) din Codul munii republicat, cu acordarea preavizului corespunzator. In HG 174/2002 regasiti redare temeiurile din Codul muncii care reprezinta motive de incetare neimputabile salariatului.

ART. 5
Prin motive neimputabile, ?n sensul art. 17 alin. (1) din lege, se ?nţelege:
a) ?ncetarea raportului de muncă ?n temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;
b) ?ncetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, ?n temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare;

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022