ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somajul tehnic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Perioada in care sunt in somaj tehnic(CIM suspendat in baza art.52,al.1,lit.c - codul muncii) constituie vechime in munca?

Adaugata in: Somaj
Cornelia Plesa
 User  Cornelia Plesa
a intrebat la 13 Feb. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

18 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Feb. 2013
De acord cu dumneavoastra, subiectul era daca se beneficiaza sau nu de vechime in munca pe perioada suspendarii CIM in astfel de situatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 15 Feb. 2013
Haideti sa ne oprim aici, propun eu. Art. 53 prevede doar modalitatea de remunerarea a angajatorului, este o conditie ce decurge din acordarea somajului tehnic. Nu stiu unde ati gasit prevazuta aceasta coroborare referotoare la dispunerea somajului. Va propun ca pentru orice dezbatere in afara subiectului sau nelamurii adresate sa discutam in privat daca doriti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Feb. 2013
Argumentele aduse de mine au fost doar sa sustina ca si in cazul in care salariatii primesc indemnizatii si nu salarii pot beneficia de vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, somaj, asigurari de sanatate.De acord cu dvs cu art 53.DIN codul muncii,Da corect este 52,al1.litera c dar se coroboreaza si cu art 53 al,1
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Feb. 2013
Exemplul referitor la concediul paternal nu este deloc concludent, pentru ca legea prevede ca indemnizatia este egala cu venitul salarial. Situatiile nu sunt similare. Pentru somaj tehnic se precizeaza ca indemnizatia este de 75% din salariul de baza. Se reduce activiatea sau chiar se intrerupe.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Feb. 2013
Somajul tehnic este o denumire utilizata de multi ani in campul muncii, nu il folosesc numai eu si nu il numesc eu astfel. La o simpla cautare pe Google veti gasi numerosi specialisti, din HR dar si Juristi, care inca folosesc acesta denumire.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Feb. 2013
Sincer nu va legatura operarii in Revisal cu intrebarea, dar nu insisit.

Nu il numesc doar eu somaj tehnic, este numit in practica somaj tehnic si este acordat in baza art. 52. alin. 1 litera c din Codul muncii. Nu stiu unde aveti dvs ca temei de suspendare, in Revisal cel putin, art. 53. La mine nu apare, poate dvs aveti alta versiune. Acel articol nu este temei de suspendare, ci doar pentru acordarea indemnizaitei. Aveti grija ce informatii furnizati.

Indemnizatia este una, salariul este alta. Indemnizatia este de 75% din salariul, iar activiatea este intrerupta sau redusa. Daca tot apare reducerea aceea de 6 ore de care amintiti, atunci va contraziciti singura. Pentru ca odata ce se reduce programul de lucru se va reduce si salariul. Asa cum se intampla in cazul reducerii programului de la 5 la 4 zile. Revedeti un pic raspunsurile pe care le-ati dat. Intitial ati spus ca se reduce timpul de lucru la 6 ore/zi, apoi spuneti ca nu.

Haideti sa nu ne pierdem in detalii care nu au legatura cu intrebarea si care nu sunt neaparat corecte.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2013
Somajul tehnic cum il numiti dumneavoastra se acorda pe baza art .53. al.1 din codul muncii .
Se coroboreaza cele 2 articole
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2013
Mai dau unexemplu si ma opresc.Intrebarea se refera la vechimea in munca la suspendarea CIM in baza art 52 al.1 literac.
Salariatii aflati in concedii medicale de drept sunt platiti cu indemnizatii calculate conform actelor normative in vigoare.Potrivit HG 5oo din 2011 nu este obligatie pentru inregistrarea acestora in REVISAL.In raportul per salariat privind vechimea in munca intra si aceste perioade. Concediul medical dat pentru ingrijire copil bolnav pana la 7 respectiv 18 ani insa suspenda CIM pentru ca in inventarul articolelor de suspendare a acestuia din REVISAL este mentionat acest articol .In plus se asimileaza vechimii in munca si in serviciu chiar perioadele in care salariatii beneficiaza de CCC.
Raspunsul meu la aceasta intrebare este ca da, salariatii au vechime in munca la suspendarea CIM cu articolul mentionat in intrebare'
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Feb. 2013
Va dau un exemplu care cred eu este destul de cocludent.Cocediul paternal potrivit art .51
c) concediu paternal este cauza de suspendare CIM. In baza HG 500 din 2011 se anunta suspensdarea la ITM prin operarea in REVISAL Salariatul este platit cu o indemnizatie la nivelul dreturilor salariale care i s-ar fi cuvenit ca si prezent la munca.Se ponteaza cu timpul normal de munca trecut in CIM Beneficiaza de stagiu de cotizare pensie, somaj, vechime in munca mai putin de tichete de masa, caz in care ar beneficia in mod obisnuit de acestea.
Am dat acest excemplu pentru similitudinea celor doua situatii.
Angajatorul are drept in astfel de situatii sa tina salariatii prezenti la lucru in program normal de lucru. Am dat exemplu cu 6 ore pentru ca de regula intervin negocieri ale partilor patron salariati cand se iau astfel de masuri si in multe din situatii se accepta ca si programul de lucru sa fie proportionsal cu plata dreturilor salariale
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2013
Conform art 164 din codul muncii se garanteaza la plata salariul de baza minim .
(3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara.
Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.
(4) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este adus la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Feb. 2013
Nu ma contrazic.Pentru ca salariatii sunt platiti cu 75% se accepta de parti aceasta modalitate de lucru.Nu se modifica timpul de lucru.Suspendarea se evidentiaza in REVISAL pentru a se justifica neacordarea dreturilor salariale negociate in contractul de munca cu atat mai mult ca sunt multi salariati care sunt incadrati cu salariul minim pe economie,
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2013
Nu exista in lege acesta prevedere, daca apare in alte documente este contrara legii. Nu stiu de unde apare aceasta posibilitate de a modifica programul de lucru al salariatului la 6 ore in timpul reducerii activitatii. Va contraziceti, tocmai ati spus ca nu se poate ceva mai devreme, intr-o discutie similara. Numai in cazul in care se prelungeste perioada de reducere a activitatii, programul poate fi redus de la 5 la 4 zile, ceea ce inseamna reducere cu maxim 8 ore pe saptamana. Reducerea la 6 ore pe zi ar insemna o reducere cu 10 ore, ceea ce inseamna act aditional.

Pe pontaj sunt trecut ca fiind suspendati cf. Revisal si codului muncii, nu ca lucreaza. Ei primesc indemnizatie, si nu salariu. Nu le confundati. Daca au sporuri, nu le primsesc, la fel cum nu primesc alte drepturi salariale cu exceptia celor 75% din salariul de baza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2013
In plus la acea indemnizatie acordata salariatilor se calculeaza si se retin toate contributiile individuale si la angajator,Indemnizatiile sunt platite din fondul de salarii.Pe pontaj pentru a puutea fi platiti sunt pontati numai ca dreturile salariale sunt diminuate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Feb. 2013
Va spun din practica si in contractele colective sunt prevederi prn care se creaza acesta obligatie a sdalariatilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 13 Feb. 2013
Nu stiu de unde ati tras concluzia acelui program de 6 ore, ca nu este nicaieri prevazut, legal in cazul intreruperii temporare el nu se prezinta la lucru. Este logic, sa nu o faca, activitatea este intrerupta. Este perioada de suspendare. EL poate relua activitatea la cererea angajatorului unilaterala, asta este adevarat. Aveti grija ce informatii furnizati.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Feb. 2013
Potrivit acestui articol , salariatii se prezinta la unitate. De regula, in astfel de cazuri salariatii stau la serviciu 6 ore. Sunt la dispozitia angajatorului numai ca nu lucreaza pentru productie sau prestarile de serviciu care fac obiectul activitatii firmei
(2) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare prevazute la alin. (1), salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2013
Pe perioada somajului tehnic nu prestati activitate, sau cel putin asa ar trebui, dar vi se plateste o indemnizatie de 75% din salariul de baza, care este supusa impozitului si contributiilor obligatorii. Motiv pentru care ea va intra in calcul pentru pensie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 13 Feb. 2013
Vechimea in munca potrivit art de mai jos , inseamna:
Art. 16 din codul muncii republicat
;;;
(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Chiar daca intervine o suspenadare a CIM in bazat mentionat , salariatii presteaza munca , motiv pentru care beneficiaza de vechime in munca.

Alte intrebari despre Somaj

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri