Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Somajul tehnic si somajul clasic reprezinta vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, ma intereseaza daca somajul clasic de 12 luni (lipsa job) si somajul tehnic (cel retribuit cu indemnizatie 75 % ) sunt considerate vechime in munca si socotite ca atare la calcularea perioadei de munca pentru pensie. Am 17 ani vechime si 594 zile nelucrate din cauza somajului tehnic si clasic. As dori sa stiu daca ma incadrez pentru stagiul minim de cotizare la pensie, de 15 ani. Multumesc.

Adaugata in: Somaj Vechime in munca
Silvia Cojanu
 User  Silvia Cojanu
a intrebat la 06 Nov. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2013
Da, ambele sunt.

Ajutorul de somajul platit de AJOFM este perioada contributiva, asa cum v-a redat dl Carp.

Perioada de intrerupere / reducere temporara a activitatii (asa-numitul somaj tehnic) este perioada contractuala, face parte din durata lui, iar indemnizatia de 75% este supusa impozitarii si calculului contributiilor obligatorii, inclusiv a celor pentru pensie. Somajul tehnic este perioada de suspendare a contractului de munca, dar in timpul lui sunteti in continuare salariat al unitatii respective.

Daca aveti 17 ani vechime in munca, atunci sigur va incadrati la stagiul minim de 15 ani.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mircea Carp
 User Mircea Carp
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2013
Legea 263/2010

Art. 6. - (1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;


Alte intrebari despre Somaj

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu alexei delimart Marius Ion Ioana Popa Viviana Serni Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2020
Am depus dosarul de pensie pe 09.12.2019 la limita de varsta cu reducerea varstei standar. Decizia de pensie am primit-o...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2020 1 raspuns
1. data nasterii 07mai19622. vechime in munca=33ani si 7luni( fara perioada de somaj). Voi lucra panala data de...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua.As dori s─? ??tiu dac─? pot beneficia de al doilea concediu de cre??tere copil daca primul se termina pe data...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Feb. 2020 1 raspuns
Buna ziua. La angajare, pe l??ng─? adeverin??a obi??nuit─? de la medicul de familie, este obligatoriu si dosarul de...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Feb. 2020 1 raspuns