ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Anulare operatiune in REVISAL


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea situatie: in data de 23.04.2012 o angajata solicita suspendarea CIM pt. intrarea in concediu de crestea copilului in varsta de pana la 2 ani. Am intocmit decizia de suspendare a CIM, am operat in REVISAL si am transmis la ITM. Astazi, 26.04.2012, angajata intreaba daca poate anula cererea de suspendare a CIM, pt. ca au hotarat ca sotul sa intre in CCC. Ce documente trebuie sa intocmesc in sensul acesta? Sau pot anula pur si simplu operatiunea din REVISAL?
Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Rodica Sireteanu
 User  Rodica Sireteanu
a intrebat la 26 Apr. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

16 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2012
Salut propunerea dumneavoastra , este cea mai nimerita solutie pentru cazul prezentat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Salariata apare deja ca fiind in CCC. Daca revocati cererea, ca ce va aparea in Revisal?! Ea a fost in concediu. Ca a ales sa revina mai devreme este o alta poveste, insa nu cred ca revocarea este o solutie potrivita in cazul de fata. Mama s-a aflat in CIC, aafectuat din el, iar perioada s-a inregistrat la ITM. Cei de la inspectorat nu au evidenta daca a inaintat sau nu salariata catre Primarie pentru indemnizatie, sincer ma indoiesc ca ii intereseaza. Ca atare pentru ei salariata este tot CCC, cu colicitare de revenire intainte de terminarea concediului. Este clara speta, oricat incercam sa o "invartim". Angajatorul nu poate plati zilele in care a fost in CCC.

Exista insa o problema aici, pe care nu am atins-o si este bine sa o aveti in vedere, salariata in special. Inteleg ca ambii parinti indeplinesc conditiile de acordare a concediului de crestere copil, caz in care se aplica prevederile art. 11 din OUG 111/2010 modificata. Daca unul din parinti a optat pentru concediu crestere copil, celalat are obligatia de a efectua cel putin o luna din concediu. In caz contrar, aceasta luna se pierde din totalul celor la care au dreptul.

Art. 11
Dreptul la concediul pentru cre??terea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. 1 se acord?? pe baz?? netransferabil?? persoanelor ai c??ror copii se nasc ??ncep??nd cu data de 1 martie 2012, precum ??i celor aflate ??n situa??iile prev??zute la art. 8 alin. 2, ??ncep??nd cu aceast?? dat??, ??n situa??ia ??n care ambele persoane din familia respectiv?? ??ndeplinesc condi??iile de acordare a acestuia, dup?? cum urmeaz??:
a cel pu??in o lun?? din perioada total?? a concediului de cre??tere a copilului este alocat?? uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b ??n situa??ia ??n care persoana prev??zut?? la lit. a nu solicit?? dreptul la concediul care ??i revine, cel??lalt p??rinte nu poate beneficia de dreptul la concediu ??n locul acesteia.

Astfel ca salariata daca inca nu a revenit si nu a depus cerere de revenire, poate ar fi indicat sa stea o luna si sa revina apoi la lucru, tatal urmand sa intre in concediu pana la final data fiind dorinta lor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012
Merg pe solutia data cu revocarea deciziei de suspendare CIM pentru ccc. Cel mai bine este sa va adresati si ITM pentru problema dumneavoastra, in speranta ca veti gasi intelegere sa reparati acesta problema. Sunt multe aspecte care trebuiesc avute in vedere si stiti nu trebuie sa piarda nimeni si in mod special persoanele in cauza.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 26 Apr. 2012
Sotul poate depune dosarul imediat ce sotiei ii va inceta concediul revenind in unitate. Deci daca mama revine pe data de 26, sotul poate depune doasarul imediat. La nivelul angajatorului el ar fi putut depune si inainte, pentru a intra astfel in concediu imediat, insa nu este nici o problema daca depune cerere azi cu intrare in concediu de maine.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Apr. 2012
Oricum, inteleg eu dupa cele ce-mi spuneti, ca in cele 4 zile nu va fi nicicum pt.ca nu a depus actele pt indemnizatia de CCC, inca,deci nu va primi bani, iar sotul va solicita aceasta indemnizatie din data de 26.04.2012 cand ea solicita incetarea suspendarii CIM? Ei au intentionat ca dosarul sa fie depus de catre sot, de la inceput, tocmai pt. a evita toate drumurile care se fac in astfel de situatii.
Insa va multumesc pt.raspunsuri!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Nu poate cere CFP retroactiv, cu atat mai mult cu cat este deja inregistrata la ITM ca fiind in concediu crestere copiul, din care deja a efectuat, fie ele chiar si 4 zile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 26 Apr. 2012
Cat este in concediu crestere copil, salariata nu este platita de unitate, daca la acest lucru va referiti. Ea se adreseaza Primariei si primeste indemnizatia de la Directia de Asistenta sociala de regula. Unitatea insa suspenda contractul pe perioada concediului. Chiar daca nu a beneficiat de indemnizatie - aceasta a fost optiunea ei si nu implica nicicum compania - e figureaza ca fiind in concediu crestere copil de 4 zile, motiv pentru care revenirea se face printr-o cerere a salariatei de a reveni.

Poate incerca sa se adeseze Primariei pentru o indemnizatie calculata pentru aceste zile.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012
Puteti sa-i acordati concediu de odihna daca are dreptul. Daca nu salariata sa ceara CFP pentru interese personale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului Ioana Popa la 26 Apr. 2012
Si asta inseamna ca pt.cele 4 zile cat nu a fost la munca nu va fi platita, ea nebeneficiind de nici o indemnizatie?
Va multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 26 Apr. 2012
Chiar daca nu a avansat, ea oricum renunta la indemnizatie prin incetarea CIC prin nedepunerea dosarului si incetarea concediului, sotul fiind cel care va beneficia de indemnizatei. Insa daca persoana a efectuat deja concediu, este necesara o cerere pentru revenire la locul de munca si incetare CIC.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Rodica Sireteanu la 26 Apr. 2012
Ma bucur daca v-a fost de folos raspunsul dat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Rodica Sireteanu
 User Rodica Sireteanu
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Multumesc mult pt.raspuns.Angajata nu a avansat dosarul pt.indemnizatie CCC si interesul ei nu este sa renunte la indemnizatie ci sa intre sotul in concediu pt.cresterea copilului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Chiar daca a avansat dosarul, poate cere revenirea la locul de munca, ulterior va anula si cererea pentru indemnizatie. Nu este obligatorie sa nu fi inaintat dosarul ca sa ceara revenirea la locul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Important este ca salariata sa nu fi avansat dosarul pentru obtinerea indemnizatiei pentru crestere copil.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012





Dat fiind faptul ca ati emis decizie de suspendare, ati operat si in REVISAL recomand ca salariata sa formuleze o alta cerere prin care sa renunte la concediu pentru crestere copil. Faceti o noua decizie de revocare a deciziei de suspendare CIM.

. Operati corectia in REVISAL cu respectarea art.4, alineatul 3 din HG 500 DIN 2011.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012
Inteleg din ce relatati dumneavoastra ca salariata a intrat deja in concediu crestere copil, incepand cu data de 24.04. 2012. Va rog sa ma corectati daca nu este asa. Insa daca asa stau lucrurile, atunci nu poate fi anulata cererea cat timp deja a efectuat 2 zile de concediu in baza acelei cereri. Poate inainta o cerere prin care sa solicite revenirea in unitate, pe baza careia dumneavoastra veti intocmi o decizie de incetare a suspendarii pentru concediu pe motivul cererii salariatei de a-si relua activitatea in unitate.

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri