ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de practica


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


O societate doreste sa incheie un contract de practica cu un student in an terminal. Acest contract se va inregistra in Revisal ?

Adaugata in: Studii de caz
Lucia Maja
 User  Lucia Maja
a intrebat la 16 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 29 Apr. 2014
Punand acest articol in coroborare cu art. 21 mentionat de dna Mariana, rezulta ca prin contractul de practic nu sunt platiti, prin angajarea lor cu CIM da.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorinel-Valentin dobre la 29 Apr. 2014
Odata angajat cu CIM practicantul intra sub incidenta Codului muncii, si atunci da, il operati in Revisal. Dar acela nu se numeste contract de practica.

Art. 4
(1) Practica elevilor si studentilor se organizeaza si se desfasoara pe baza unui contract-cadru de colaborare sau a unei conventii, dupa caz, incheiata intre organizator si partenerul de practica.
(2) Unitatile si institutiile de invatamant pot fi organizatoare de practica atat pentru elevii si studentii proprii, cat si pentru cei care provin de la alte unitati si institutii de invatamant.

In practica, se utilizeaza notiunea de contract de practica, pentru ca oamenii se raporteaza mult mai usor la sensul lui prin aceasta denumire. Multi il numesc chiar asa cand il incheie, contract de practica. Nu este nimic gresit aici.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Sorinel-Valentin dobre la 29 Apr. 2014
Exista contractul de practica incheiat in baza unui acord intre universitate si firma respectiva, iar in marea majoritate practicantul nu este remunerat de catre angajator. Se paote merge si pe varianta incadrarii lui cu CIM, dar atunci este deja salariat si nu mai vorbim de un contract de practica, atentie sa nu le confundati. CIM are la baza numai Codul muncii republicat. Nu este nicaieri prevazut ca practica este obligatoriu platita. Exista practica platita si practica neplatita.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [1]
Mariana Oprescu
 User Mariana Oprescu
a raspuns userului Sorinel-Valentin dobre la 23 Apr. 2014

Aveti in vedere prevederile Art. 21 Legea 258/2007 privind practica elevilor si studenţilor:
Pe perioada de practica, partenerul de practica il poate angaja pe practicant, conform legislaţiei in vigoare, pe baza unui contract de munca pe durata determinata, prin negocierea remuneraţiei.

Semnarea contractului de munca pe durata determinata genereaza raport juridic intre parti.
Contractele de munca se inregistreaza in Revisal conf HG500/2011 in cel tarziu ziua anterioara inceperii activitatii.

Toate cele bune!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [3]
Sorinel-valentin Dobre
 User Sorinel-valentin Dobre
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Apr. 2014
Hristos a inviat ! Dar unde in legislatie exista notiunea de "contract de practica " care sa nu se inregistreze in revisal ? eu am angajat studenti ca si stagiari si le-am facut CIM . Cu practica asta cum e? Respectele mele!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [1]
Lucia Maja
 User Lucia Maja
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Apr. 2014
Multumesc frumos !
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [2]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 16 Apr. 2014
Nu, nu se inregistreaza in Revisal. Acest program reprezinta un registru de evidentia a salariatilor (R-Evi-Sal), iar un student aflat in practica nu detine statutul de salariat.

Alte intrebari despre Studii de caz

Expertii nostri
Ioana Popa
alexei delimart Viviana Serni G Stancu Radu Anton violeta Georgescu Gratiela Petrescu
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri