ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

tichete de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am o intrebare legata de tichetele de masa caci nu stiu exact daca avem obligatia de a acorda tichete persoanelor cu 2 ore si care au functia de baza la firma noastra? As dori daca se poate legea tichetelor de masa actualizata si norma metodologica.....influenteaza functia de baza asupra tichetelor, de exemplu la persoanele care lucreaza in mai multe locuri?
Va multumesc !

Adaugata in: Tichete
Simona Paul
 User  Simona Paul
a intrebat la 17 Mai. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Mai. 2012
Alegerea functiei de baza se face de catre salariat, in functie de propriile sale criterii. Nu exista o astfel de regula care sa presupuna alegerea ca functie de baza a celei cu salariu mai mare. Rugamintea ar fi insa sa nu repetati informatia deja postata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 18 Mai. 2012
La angajatorul la care realizeaza cumulul de functii trebuie sa dea o declaratie din care sa rezulte angajatorul declarat ca angajator de baza. Regula este ca angajatorul declarat ca fiind de baza este acolo unde salariatul are venitul cel mai mare.Declaratia ajuta angajatorul pentru acordarea sau neacordarea unor drepturi.De exemplu de deducerea personala care se acorda o singura data la angajatorul declarat ca angajator de baza.Asa cum se prevede la articolul 35 din HG 5din 1999 , daca angajatorul de baza nu acorda tichete, nu este motiv ca la ceilalti angajatori unde cumuleaza, sa primeasca tichete de masa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului simona paul la 18 Mai. 2012
Folositi-va de prevederile art. 35 din Normele de aplicare a legii 142/1998 actualizata, care prevede:

Art. 35
??n cazul cumulului de func??ii, tichetele de mas?? pot fi acordate numai de c??tre angajatorii unde salaria??ii ??n cauz?? ????i au func??ia de baz??, potrivit legii.

Chiar daca angajatorul unde salaraitul si-a declarat functia de baza nu acorda tichete de masa, legea prevede ca numai el le poate acorda.

Decizia de a acorda tichete de masa in functie de numarul de ore lucrate in luna apartine angajatorului, insa salariatul conform legii are dreptul la numarul de tichete egale cu zilele efectiv lucrate. Timpul efectiv lucrat este raportat atat la numarul de zile lucratoare sin anul calendaristic cat si la orarul de lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns userului georgeta ganea la 18 Mai. 2012
Multumesc pentru raspuns.
Dar daca am un angajat care este cu jumatate de norma 4 ore si are functia de baza in alta parte si nu stim daca acolo i se acorda tichete, dar la noi la firma i se comanda tichete pentru jumatate de norma adica daca luna are 20 de zile lucratoare persoana respectiva primeste doar 10 tichete chiar daca ea a fost la munca 20 zile. Asa ca in concluzie daca cumva nu i-am acorda la noi la firma tichete deoarece are dincolo functia de baza si nici la firma cealalta, atunci noi ii putem acorda tichete desi nu are functia de baza la firma noastra si este si cu timp partial?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Mai. 2012
In cazul de fata se acorda tichete fara nici o problema, este functia de baza deci nu apare interdictie.

Ele se acorda in raport cu zilele efectiv lucrate, cu timpul de lucru in care salariatul s-a aflat in unitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Mai. 2012
Salariatul angajat cu contract individual de munca cu timp partial la un angajator poate beneficia de tichete de masa numai daca la acel angajator are declarata functia de baza, in conformitate cu dispozitiile art. 35 din Normele de aplicare a Legii 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 5/1999,

Tichetele de masa sunt venit salarial la calcului impozitului
Art. 106

2 Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Paul
 User Simona Paul
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Mai. 2012
multumesc pentru raspuns dar eu am gasit ceva ordin mai actualizat si anume ordin 959/2011.....dar pe mine ma intereseaza daca de functia de baza are influente asupra acordarii tichetelor de masa,,,caci am inteles ca tichetele se acorda proportional cu numarul de zile lucrate si nu are de a face cu norma de lucru...dar daca lucrez in 2 locuri pot beneficia din ambele parti de tichete de masa sau doar unde am functia de baza?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Mai. 2012
Acordarea tichetelor de masa la nivelul unitatii este un beneficiu la latitudinea angajatorului. Legea nu obliga angajatorul sa acorde tichete de masa salariatilor sai.

Daca insa acordati aceste tichete, salariatii au dreptul la un numar de tichete de masa, lunare, cel mult egale cu numarul zilelor efectiv lucrate, numarul zilelor in care s-au aflat in unitate si au desfasurat activitate. Astfel ele se acorda in baza numarului de zile lucrate si nu a normei de lucru.

Actul normativ care regelementeaza acordarea tichetelor de masa este Legea 142/1998, cu ultima actualizare in 2008 prin Ordinul nr. 464/2008.

Art. 5. - 1 Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare.

2 In conditiile prevazute la alin. 1, angajatorul distribuie, pe salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna pentru care se face distribuirea.

Art. 6. - 1 Salariatul poate utiliza, lunar, un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate.

Alte intrebari despre Tichete

Eroare conectare :