ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete de masa


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am o angajata care lucreaza 4 ore pe zi si 4 ore beneficiaza de pensie de boala. M-ar interesa conform legii de cate tichete de masa beneficiaza? De toate 22 ca si cum ar lucra full time sau doar jumatate?
Multumesc!

Adaugata in: Tichete
Diana Igret
 User  Diana Igret
a intrebat la 08 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2012
Da, salariata dvs are dreptul la un numar maxim de tichete de masa egal cu numarul zilelor lucratoare din luna in care s-a aflat in unitate si a prestat activitate. Dvs. va trebui sa stabilit prin RI daca salariatii cu program partial primesc mai putine bonuri in functie de programul de lucru. Daca nu, ele se acorda in baza legii 142/1998, actualizata.

Art. 6
(1) Salariatul poate utiliza lunar un numar de tichete de masa cel mult egal cu numarul de zile in care este prezent la lucru in unitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Nov. 2012
Art. 106 din codul muncii republicat
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
Tichetele de masa, potrivit art 55 din codul fiscal sunt considerate drepturi salariale. Potrivit art 106 al.2 din coduil muncii se acorda proportional cu timpul lucrat .

Alte intrebari despre Tichete

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri