Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Lucru in zi de sarbatoare - 24 iunie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Daca salariatii unei firme lucreaza pe data de 24 iunie (sarbatoare legala) se poate da liber in alta zi? Si acea "alta zi" trebuie platita?

Multumesc!

Adaugata in: Timp de munca
Lili B
 User  Lili B
a intrebat la 17 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

6 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lili B
 User Lili B
a raspuns userului gabriela Arghir la 18 Iun. 2013
Acum am inteles, va multumesc mult.

O zi placuta
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [1]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
dv. ati intrebat daca se poate da acel liber in alta zi, decat 24 Iunie.Raspunsul este da.Dar ca si zile lucratoare/ lucrate, vor fi tot 19. Calculul salariului este la fel, in pontaj trebuie sa reiasa ca pe 24 au lucrat si pe X, au fost liberi(pt. ziua de 24).
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului lili b la 18 Iun. 2013
In luna iunie sunt 19 zile lucratoare si 11 zile libere.Salariatii care lucreaza in ziua de sarbatoare legala, in cursul acestei luni vor beneficia de un liber in alta zi pentru a avea cele 11 zile libere.In plus, pentru ca lucreaza in aceasta zi de sarbatoare legala vor beneficia de plata unui spor de 100% in cazul in care nu se poate acorda o zi libera platita.
Art. 142
(1) Salariaţilor care lucrează ?n unităţile prevăzute la art. 140, precum şi la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător ?n următoarele 30 de zile.
(2) ?n cazul ?n care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată ?n zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate ?n programul normal de lucru.
Art. 143
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
art.142 din codul Muncii spune ca:"Salariatii care lucreaza in zile de sarbatoare legala li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator, in urmatoarele 30 de zile.
Deci, li se da liber in alta zi.(doar 1 zi)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Lili B
 User Lili B
a raspuns userului Georgeta Ganea la 17 Iun. 2013
va multumesc, dar tot nu sunt lamurita, din codul muncii eu am inteles altceva!


daca se poate si alt raspuns, va rog.


Multumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Iun. 2013
Salariatii care lucreaza in zi de sarbatoare legala sunt recompensati dublu in sensul ca vor lua liber in alta zi si beneficiaza si de o zi libera platita ca recuperare in urmatoarele 30 de zile,

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2020
Sunt in concediu medical un an,intrebarea este daca vreau sa ies la pensie anticipat ma dezavantajeaza acest aspect?[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 5 raspunsuri
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Sunt n?scut?pe 23 iulie 1962. La date de 15.09.2020 voi avea 40 de ani lucra??i ??n domeniul ??nv????m??nt. Pe 15...[citeste mai mult]
Publicat la data 06 Aug. 2020 1 raspuns