ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Program de munca la revenirea din concediul de crestere copil mai devreme de 2 ani


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Am revenit la locul de munca dupa un an si 3 luni din concediul de crestere copil si as vrea sa stiu daca angajatorul este obligat sa imi acorde program redus de lucru de la 8 la 6 ore, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, si in ce conditii?

Va multumesc!

Adaugata in: Timp de munca
Raileanu Monica
 User  Raileanu Monica
a intrebat la 11 Iul. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Iul. 2013
Temeiul legal il reprezinta OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca.

Art. 17
(1) Angajatorii sunt obligaţi să acorde salariatelor care alăptează, ?n cursul programului de lucru, două pauze pentru alăptare de c?te o oră fiecare, p?nă la ?mplinirea v?rstei de un an a copilului. ?n aceste pauze se include şi timpul necesar deplasării dus-?ntors de la locul ?n care se găseşte copilul.
(2) La cererea mamei, pauzele pentru alăptare vor fi ?nlocuite cu reducerea duratei normale a timpului său de muncă cu două ore zilnic.
(3) Pauzele şi reducerea duratei normale a timpului de muncă, acordate pentru alăptare, se includ ?n timpul de muncă şi nu diminuează veniturile salariale şi sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.
(4) ?n cazul ?n care angajatorul asigură ?n cadrul unităţii ?ncăperi speciale pentru alăptat, acestea vor ?ndeplini condiţiile de igienă corespunzătoare normelor sanitare ?n vigoare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Iul. 2013
Nu, nu este obligat sa faca acest lucru, daca nu apare in Regulament Intern sau CCM o astfel de prevedere. El poate reduce programul de la 8 la 6 ore in cazul in care copilul nu a implinit un an iar mama, revnita la lucru mai devreme, inca mai alapteaza. Dovada se face prin document medical.

Alte intrebari despre Timp de munca

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton George Andreescu Viviana Serni Gratiela Petrescu alexei delimart violeta Georgescu
TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns