ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Timp de munca la cumulul de functii la acelasi angajator


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
Am un contract individual de munca la functia de baza cu 8 ore / zi. Pot sa mai lucrez si in cumul de functii, pe o alta functie, la acelasi angajator cu timp partial de 2 ore / zi?
Ce drepturi mi se cuvin conform ccm aplicabil la nivel de angajator pentru cumulul de functii, ma refer la concediul de odihna si la spor de vechime?
Va multumesc.

Asimopolos Natalia
 User  Asimopolos Natalia
a intrebat la 30 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 02 Dec. 2013
Avand doua contracte de munca semante, va trebui sa decideti care este functia de baza si sa o declarati catre angajator. Anumite drepturi precum deducerea personala si tichetele de masa se acorda numai acolo unde exista functia de baza.

Sporul de vechime se acorda daca este astfel prevazut in CCM aplicabil sau in lege speciala. Altfel angajatorul nu este obligat sa il acorde.

Totodata trebuie sa vedeti daca exista interdictii asupra respectivului cumul, din punct de vedere legal sau la nivel intern.

Iar daca durata CIM este una determinata, CO va fi stabilit in raport cu durata contractului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Dec. 2013
Aceleasi ca la un CIM cu norma intreaga.Concediul de odihna se va acorda in acelasi timp pe cele doua contracte dar se calculeaza indemnizatie de concediu pentru fiecare
Art. 106
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Alte intrebari despre Timp de munca

Eroare conectare :