ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Zile libere pentru evenimente deosebite


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Se poate lua concediu pentru evenimente deosebite (casatoria) in afara de concediul anual? Daca da, imi puteti oferi un articol de lege in care se mentioneaza care este minimul de zile care trebuie sa se acorde? Am consultat codul muncii si nu este specificat nimic concret. Mentionez ca nu stiu ce scrie in contractual colectiv de munca al companiei (este o companie mica, pana in 30 angajati). Mi s-a spus ca se ofera doar daca nu mai am zile concediu de odihna.

Multumesc!

Andreea Tomaru
 User  Andreea Tomaru
a intrebat la 15 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 15 Apr. 2014
Verificati ce scrie in Regulamentul intern sau daca exista CCM la nivelul ramurii / sectorului de activitate.

Daca societatea are peste 21 de salariati atunci negocierea CCM este obligatorie la nivelul unitatii

Nu este corect raspunsul angajatorului pentru ca din punct de vedere juridic un drept al salariatului recunoscut prin lege se traduce prin obligatia angajatorului de a acorda acel drept.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 15 Apr. 2014
Art. 152 din codul muncii republicat
(1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.


Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2022
Daca sunt nascuta in 12.12.1964 si am un punctaj de33.4064acesta se imparte la stagiul complet de cotizare adica la 35...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Sep. 2022 1 raspuns