Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Beneficii pentru angajati, contributii pentru angajatori


de Clublegislatiamuncii.ro la 05 Aug. 2011


Daca o companie plateste chiria pentru un angajat, cum se taxeaza acest avantaj in natura? Este exclus din baza de calcul pentru contributiile sociale?


    Conform prevederilor art. 55 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, contravaloarea folosintei locuintei de serviciu nu este inclusa in veniturile salariale ??i nu este impozabila, iar conform art. 296 indice 15 Codul fiscal lit.c), contravaloarea folosintei locuintei de serviciu nu se cuprinde in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii.

    Conform art. 29 alin. (1) din Norma metodologica pentru punerea in aplicare a prevederilor Legii locuintei nr. 114/1996, locuintele de serviciu fac parte din patrimoniul agentilor economici sau al institutiilor publice centrale ori locale si se administreaza in interesul acestora prin inchiriere salariatilor proprii, contractul de inchiriere fiind accesoriu la contractul individual de munca.

    A??adar, pentru ca o locuinta sa fie considerata locuinta de serviciu, este obligatoriu ca punerea acesteia la dispozitia salariatului sa fie justificata prin specificul activitatii, iar locuinta sa faca parte din patrimoniul angajatorului si sa fie administrata prin inchiriere de catre salariat, contractul de inchiriere fiind accesoriu la contractul individual de munca (art. 51 si art. 53 din Legea locuintei nr. 114/1996, republicata).

Numai in aceasta situatie:

•    sunt deductibile la determinarea profitului impozabil cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, in limita suprafetelor prevazute de Legea nr. 114/1996, care se majoreaza cu 10% [art. 21 alin. (3) lit. l) din Codul fiscal];

•    contravaloarea folosintei nu este considerata avantaj in natura pentru salariat.

    In situatia in care locuinta este pusa la dispozitia salariatului fara respectarea dispozitiilor specifice locuintei de serviciu, atunci folosinta acesteia este considerata avantaj in natura pentru salariat urmand sa intre contravaloarea folosintei acesteia in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale obligatorii.

7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

0 comentarii

Comentarii


TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua, ma numesc Cristian Oprea, si as avea o intrebare. Am lucrat 14 Luni in Germania, in perioada 2010 - 2011. Se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Dec. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt la pensie partial anticipata si as dori sa stiu daca pot sa muncesc cu program de maxim 4 ore, dar sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Dec. 2018 1 raspuns
De la 1 ianuarie 2019 se măresc salariile cadrelor didactice. Ași dori să mi spuneți pnă la ce dată se pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Bună ziua. Pe fluturașul de salariusub salariul brut, mi apare scris cu ct anume sunt plătit pe ora normala și ore...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Va rog sa ma lamuriti intr-o privinta.Doresc sa inchei un al doilea contract de munca la stat pt 7 ore/ zi.in...[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Dec. 2018 1 raspuns
Anul viitor in luna august 2019 la implinirea virstei de pensinare de 65 de ani voi avea circa 45 ani de vechime in...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Dec. 2018 1 raspuns