Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Avem salariati care doresc sa intre in concediu fara plata
Va rog frumos sa imi spuneti cat concediu fara plata se poate acorda maxim ?

A doua intrebare este daca concediu fara plata se inregistreaza in revisal si daca da spuneti-mi care sunt pasii exacti din revisal sa inregistrez concediu fara plata si pina cand trebuie sa inregistrez concediu fara plata in revisal daca concediu fara plata incepe pe 1 ianuarie 2014?

Adaugata in: Contract de munca
L B
 User  L B
a intrebat la 23 Dec. 2013
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
L B
 User L B
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Dec. 2013
Problema este ca cel care intra in concediu fara plata de la 1 ianuarie 2014 are salariu de 420 pe cim 4 ore si trebuie marit de la 1 ianuarie .2014
Cum ar trebui sa procedez
Sa depun intai revisalul cu marirea de salariu si apoi revisalul cu cfp sau invers ?

multumesc anticipat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului l b la 30 Dec. 2013
Poate fi transmis si mai devreme, cand aveti cererea deja aprobata. Termenul de 20 de zile de la data suspendarii este unul maximal. Dar suspendare poate fi operata si inainte de perioada mentionata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
L B
 User L B
a raspuns userului Ioana Popa la 27 Dec. 2013
Deci ar trebui sa transmit revisalul in acest caz intre 1 ianuarie 2014 si 28 ianuarie 2014
Va rog frumos sa imi confirmati daca ceea ce am spus mai sus e corect

multumesc frumos si un an nou fericit
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 23 Dec. 2013
Durata concediului fara plata pentru nevoi personale se stabileste la nivelul unitatii prin CCM sau RI, conform Codului muncii.

Concediul fara plata reprezinta perioada de suspendare a contractului de munca, in temeiul art. 54, si se opereaza in Revisal in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii, adica din data de 1.01.2014.

In programul Revisal mergeti la Contracte - Suspendare - selectati contractul pentru care operati concediul si apoi introduceti datele pe care vi le cere programul. Operati data de inceput si cea de sfarsit, iar incetarea suspendarii o veti opera cand salariatul revine din CFP.

Alte intrebari despre Contract de munca

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu alexei delimart Viviana Serni adriana iancu George Andreescu Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 6 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns