Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contracte individuale de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

Spuneti-mi va rog daca incepand cu 01.08.2011 trebuie sa modificam contractele de munca deja existente conform celor prevazute de Ordinul 1616/2011 sau vom face doar acte aditionale la acestea?
Daca intocmim acte aditionale la contractele deja existente - conform noilor modificari - cum le vom opera in REVISAL nu am vazut sa fie optiunea de inregistrare a actului aditional, nr. si data
In situatia in care de la 01.ianuarie 2011data de la care nu se mai opereaza in cartile de munca la un salariat am 2 modificari de salariu, ce operam acum in Revisal, doar ultimul salariu sau operez ambele modificari cu precizarea datei la care intervine modificarea?

Va multumesc,



Valentina Minea
 User  Valentina Minea
a intrebat la 01 Sep. 2011
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radu Anton
 Consultant Radu Anton
a raspuns la intrebare la 02 Sep. 2011
Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.

Actele normative prevazute la art. 11 alin. 1, cu exceptia legilor si a ordonantelor, intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.

Atunci cand nu se impune ca intrarea in vigoare sa se produca la data publicarii, in cuprinsul acestor acte normative trebuie sa se prevada ca ele intra in vigoare la o data ulterioara stabilita prin text.

???Art. 11 alin. 1 - In vederea intrarii lor in vigoare, legile si celelalte acte normative adoptate de Parlament, hotararile si ordonantele Guvernului, deciziile primului-ministru, actele normative ale autoritatilor administrative autonome, precum si ordinele, instructiunile si alte acte normative emise de conducatorii organelor administratiei publice centrale de specialitate se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.???
Prin urmare, Ordinul 1616/2011 a intrat in vigoare la data publicarii, respectiv la data de 14 iunie 2011.

Ori daca Ordinul 1616/2011 a intrat in vigoare la data de 14 iunie, neaplicandu-se retroactiv, isi produce efectele numai pentru contractele incheiate dupa publicarea acestuia in Monitorul Oficial.

Astfel, consideram ca este necesar sa intocmiti acte aditionale pentru contractele ce se modifica incepand cu 1 august

In privinta notarii in REVISAL, legea prevede:

Potrivit art. 3 din HG 500/2011, Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetatenia si tara de provenienta - Uniunea Europeana - UE, non-UE, Spatiul Economic European - SEE;
b data angajarii;
c perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;
d functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania COR sau altor acte normative;
e tipul contractului individual de munca;
f durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;
g salariul, sporurile si cuantumul acestora;
h perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
i data incetarii contractului individual de munca.
Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor mentionate mai sus se face dupa cum urmeaza:
a la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la lit. a-g se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b ELEMENTUL PREVAZUT LA LIT. G SE COMPLETEAZA SI PENTRU CONTRACTELE INDIVIDUALE DE MUNCA DEJA INREGISTRATE, IN TERMEN DE 90 DE ZILE DE LA DATA INTRARII IN VIGOARE A PREZENTEI HOTARARI;
c elementele prevazute la lit. h se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
d elementele prevazute la lit. i se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
e pentru salariatii detasati, angajatorul de baza completeaza perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea, anterior inceperii detasarii.

Orice modificare a elementelor prevazute la lit. a, c-g se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. 5 din Codul muncii - Legea 53/2003 , republicata.

Alte intrebari despre Contract de munca

TOP RASPUNSURI 2018
Datele mele sunt:Nascuta in 2 iunie 1964sex fvechime in munca de 36 ani si 7 lunidin care 19 ani si 8 luni grupa 2Va...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua si multumesc anticipat pentru raspuns!Sunt barbat, nascut in ianuarie 1959, deci in curand voi implini 60 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Va aduc in atentie urmatoarea situatie:- Am lucrat 4 ani si 8 luni cu grupa 2 de munca, la inceputul anilor...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 2 raspunsuri
sex f vechime in munca pana la data de 6 decembrie 2018 = 36 ani si 7 luni din care 19 ani si 8 luni in conditii de...[citeste mai mult]
Publicat la data 07 Dec. 2018 1 raspuns
Bună ziua! Sunt pensionar militar la limită de vrstă din septembrie 2017. Vrsta de pensionare n condiții normale...[citeste mai mult]
Publicat la data 09 Dec. 2018 1 raspuns
Buna ziua, ma numesc Cristian Oprea, si as avea o intrebare. Am lucrat 14 Luni in Germania, in perioada 2010 - 2011. Se...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Dec. 2018 2 raspunsuri