Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Cum se acorda sporul de fidelitate in invatamant?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din 1999 si pana in prezent am lucrat numai in invatamant cu o intrerupere de 3 luni concediu fara plata, apoi am revenit la catedra. Doresc sa stiu daca pot primi sporul de fidelitate sau aceasta intrerupere ma afecteaza la acordarea acestuia?

Adaugata in: Legislatia muncii
Tincaba Dan
 User  Tincaba Dan
a intrebat la 22 Oct. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 22 Oct. 2012
Prespun ca va referiti la sporul de stabilitate. Sporul de stabilitate se acorda daca persoana in cauza are o vechime de peste 10 ani fara intrerupere in invatamant. Cele trei luni de concediu fara plata nu constituie vechime in munca pentru acordare sporului de stabilitate.

Legea 63/2011:

Art. 3
Modul de calcul pentru salariul de baza al personalului didactic incadrat pe functiile prevazute in anexele nr. 1 si 2 la lege este urmatorul:
A.1. Salariul de incadrare al functiei didactice prevazut in anexele nr. 1 si 2 la lege se stabileste dupa cum urmeaza:

b) pentru personalul didactic incadrat la transele de vechime in invatamant de peste 10 ani, care indeplineste conditia de vechime efectiva neintrerupta in invatamant de peste 10 ani, salariul de incadrare prevazut in anexele nr. 1 si 2 la lege include pe langa sporul pentru suprasolicitare neuropsihica si sporul de stabilitate;

2. Prin vechime efectiva neintrerupta in invatamant de peste 10 ani se intelege activitatea depusa atat in calitate de personal didactic, personal didactic de conducere, indrumare si control, cat si in calitate de personal didactic auxiliar, cu contract de munca intr-o unitate sau institutie de invatamant ori intr-un inspectorat scolar, indiferent cand vechimea a fost realizata in mod neintrerupt.
4. Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.


Pozitiile cuprinse in cele doua anexe, 1 si 2, sunt:

Profesor studii superioare de lunga durata, grad didactic I
Profesor studii superioare de lunga durata, grad didactic II
Profesor studii superioare de lunga durata, grad didactic definitiv
Profesor studii superioare de lunga durata, grad didactic debutant
Profesor studii superioare de scurta durata, grad didactic I
Profesor studii superioare de scurta durata, grad didactic II
Profesor studii superioare de scurta durata, grad didactic definitiv
Profesor studii superioare de scurta durata, grad didactic debutant
Institutor studii superioare de lunga durata, grad didactic I
Institutor studii superioare de lunga durata, grad didactic II
Institutor studii superioare de lunga durata, grad didactic definitiv
Institutor studii superioare de lunga durata, grad didactic debutant
Institutor studii superioare de scurta durata, grad didactic I
Institutor studii superioare de scurta durata, grad didactic II
Institutor studii superioare de scurta durata, grad didactic definitiv
Institutor studii superioare de scurta durata, grad didactic debutant
invatator, educatoare, maistru-instructor (cu studii de nivel liceal), grad didactic I
invatator, educatoare, maistru-instructor (cu studii de nivel liceal), grad didactic II
invatator, educatoare, maistru-instructor (cu studii de nivel liceal), grad didactic definitiv
invatator, educatoare, maistru-instructor (cu studii de nivel liceal), grad didactic debutant
Profesor, invatator, educatoare, educator, maistru-instructor (cu studii de nivel liceal, fara pregatire de specialitate).

Alte intrebari despre Legislatia muncii

TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns