Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Certificat medical angajare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


La angajarea unei persoane este nevoie si de adeverinta de la medicul de familie si de Fisa de aptitudine de la medicul de medicina muncii ? Stiu art 27 ,1 din codul muncii spune ca o persoana poate fi angajata in munca numai in baza unu certificat medical. Sunt necesare amandoua inaintea angajarii?

Adaugata in: Resurse umane
Mio M
 User  Mio M
a intrebat la 20 Mai. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Marian Nitu
 User Marian Nitu
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Mai. 2013
Din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca documentul valabil este fisa de aptitudini eliberata de medicul de medicina muncii .
Dovada sta in extrasul de mai jos privind legislatia in domeniu.
Concluzia este ca nu se poate angaja un lucrator inainte de controlul de medicina muncii si eliberarea fisei de aptitudini care il face apt sau inapt pentru postul pe care urmeaza sa-l ocupe,iar periodic el trebuie sa se supuna controalelor specifice recomandate de medicul de medicina muncii conform legislatiei in domeniu.
(Nu poti angaja un om pe o functie ,indiferent care este ea si apoi sa-l supui controlului medical de medicina muncii).Inspectorul de munca pe linie de securitatea muncii nu va cere dacat fisa de aptitudini.
In rest vorbim despre altceva.


Art. 13.din Legea securităţii şi sănătăţii ?n muncă nr.319/2006
?n vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate ?n muncă şi pentru prevenirea accidentelor
de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii trebuie:
???????????????????????????????????????????????????????????..
j) să angajeze numai persoane care, ?n urma examenului medical la angajare şi a verificării aptitudinilor psihoprofesionale, corespund sarcinii de munca pe care urmează să o execute şi să asigure controlul medical periodic, ulterior angajării;

ART. 81 din HOTĂR?RE nr. 1.425 din 11 octombrie 2006 (*actualizată*)pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securităţii şi sănătăţii ?n muncă nr. 319/2006 cu modificările şi completările aduse de HOTĂR?REA nr. 955 din 8 septembrie 2010.
???????????????????????????????????????????????????????????? (4) Fişa de instruire individuală va fi păstrată de către conducătorul locului de muncă şi va fi ?nsoţită de o copie a ultimei fişe de aptitudini completate de către medicul de medicina muncii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Mio M la 21 Mai. 2013
Depinde si despre ce post e vorba. Fisa de aptitudini se poate intocmi imediat dupa angajare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mio M
 User Mio M
a raspuns userului Ioana Popa la 20 Mai. 2013
Multumesc, In urma unui control inspectorii ITM au cerut si adeverinta si fisa de aptitudine.
Cred ca difera de la inspector la inspector...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Mai. 2013
Una din doua, depinde de la caz la caz. Daca pentru functia in cauza sunt necesare anumite analize medicale atunci se vor face analizele prin medicul de medicina muncii sau prin insitutia cu care unitatea are contract, cu suportarea cheltuielilor de catre angajator. Altfel, puteti intocmi fisa de aptitudini si dupa angajare, daca nu se cer analize specifice.

Alte intrebari despre Resurse umane

TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua, Avem un salariat care a fost angajat la o alta firma cu contract pe perioada determinata si dupa desfacerea...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 1 raspuns
Buna ziua.Am o salariata in concediu crestere copil care vrea sa se intoarca la munca in 18 iulie 2016. Cand trebuie sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 3 raspunsuri
Buna ziua,Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:Avem un angajat pensionar limita de virsta si a fost angajat pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 4 raspunsuri
Buna ziua,O persoana a fost angajata pe o functie de conducere cu perioada de proba de 120 zile calendaristice.Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Mai. 2016 1 raspuns
buna ziua.momentan sunt angajata ca si contabila intr-o firma cu timp partial 2 ore/zi.intrebarea mea este daca as...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Mai. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua,Revin cu o intrebare pe care am mai adresat-o,dar sunt curioasa daca si conform noii legi voi putea beneficia...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Mai. 2016 1 raspuns

X