Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

perioadele lucrate se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua !

In urma unui concurs, unitatea noastra urmeaza sa angajeze
cu contract individual de munca o persoana fizica.
Insa, din analiza Cartii de munca pe care noul angajat a prezentat-o
s-a descoperit ca ITM-ul a mentionat urmatoarele:
1. - pentru o perioada de circa 2 ani de zile
lucrata la o firma privata ca
nu au fost achitate contributiile catre stat.
2. - sa nu se ia in calcul
o perioada de 6 luni de zile ca timp lucrat,
intrucat persoana nu a facut dovada cu un Contract de munca
ca a muncit efectiv.

Va rog frumos sa imi spuneti daca
cele 2 perioade se iau in calcul la vechimea in munca sau nu ?
... adica i se iau in calcul la calcului sporului de vechime in munca ?

Oana Portar
 User  Oana Portar
a intrebat la 08 Aug. 2017
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Postelnicu
 User Oana Postelnicu
a raspuns la intrebare la 10 Aug. 2017
Art 16 , alin 4 Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Persoana in cauza poate dovedi vechimea in munca cu ajutorul documentelor care atesta calitatea de salariat: contractul individual de munca , adeverinta emisa de catre companie , fisa postului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Oana Portar
 User Oana Portar (resurse umane, NT Company)
a raspuns userului georgeta ganea la 09 Aug. 2017
Juristul mi-a spus ca:
nu se face dovada executarii c.i.m., altfel spus nu s-au depus state de plata pentru acea perioada.

In aceasta situatie, perioada cuprinsa in Contractul de munca se ia in calculul vechimii in munca sau nu?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Aug. 2017
Cat timp respectiva persoana a avut contract individual de munca si a prestat activitate in baza acestuia este vechime in munca si se ia in calcul pentru stabilirea sporului de vechime
Art. 16 DIN CODUL MUNCII REPUBLICAT
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.

(4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.


Alte intrebari despre Resurse umane

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Viviana Serni Ioana Popa George Andreescu alexei delimart adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns