ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"Restrangere activitate"

Ce acte intocmesc pentru incetarea activitatii unui salariat in urma restrangerii activitatii ? II dau obligatoriu preaviz de 20 de zile lucratoare (e sudor) ? Cand il anunt in Revisal daca eu desfiintez postul cu 15.05.2012 ?
Cum il trec in stat pentru ca el poate veni doar 4 ore la serviciu in preaviz. Daca il platesc integral?

Adaugata in
  • Resurse umane

Vis Vis
 User  Vis Vis a intrebat la 15 Mai. 2012

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns la intrebare la 15 Mai. 2012
Decizia de incetare a CIM se face numai dupa expirarea perioadei de preaviz si tot atunci se inregistreaza in REVISAL.
Daca aveti o prevedere in CCM care da drept ca salariatul pe perioada preavizului sa lucreze doar jumatate din timpul normal de lucru procedati in consecinta



Alte intrebari despre Resurse umane

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Avem un salariat al liceului care si-a facut dosar de acordare a pensiei anticipate partiala si is-a emis decizia in...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Oct. 2014 1 raspuns
Salariul minim pe economie este calculat la 168 de ore sau este loc de interpretare? Care este salariul minim pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Oct. 2014 1 raspuns
Avem un muncitor care vrea sa-si depuna dosarul de pensie , dar nu are conditiile de varsta standard. El zice ca mai are...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Voi naste in luna decembrie 2014.Din 24.10.2014 tatal copilului nu mai este angajat, dar are contract de...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Oct. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua,Avem un angajat care si-a depus demisia cu art.55, lit.b, ultima zi este 29.10.Angajatul si-a efectuat toate...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Oct. 2014 1 raspuns
Buna ziua,Dorim sa angajam vanzatoare pentru un magazin alimentar. Vor fi 3 persoane dintre care una se va ocupa si de...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Oct. 2014 1 raspuns
Video club