ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

calculul indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!
Sunt insarcinata, lucrez cu contract individual de munca cu norma intreaga, unul cu timp partial si detin si un spatiu comercial, pe care l-am inchiriat cu contract de inchiriere, acesta fiind inregistrat la finante, unde sunt si cu impozitul la zi.
As dori sa stiu daca la calculul indemnizatiei de cresterea si ingrijirea copilului se iau in calcul si veniturile din chirii.

Multumesc anticipat!

Marinela Codrici
 User  Marinela Codrici
a intrebat la 06 Mar. 2014

 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 06 Mar. 2014
Nu, nu se iau in calcul. Nu sunt venituri de natura profesionala. Venituile luate in considerare pentru acordarea acestor drepturi sunt stabilite prin OUG 111/2010.

Art. 2
(1) ?ncep?nd cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, ?n ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite ?n continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la un an, respectiv 3 ani ?n cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului ?n v?rstă de p?nă la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.

Art. 3
(2) Veniturile care se iau ?n considerare pentru stabilirea nivelului indemnizaţiei pentru creşterea copilului reprezintă, după caz:
a) suma ?ncasată de persoana ?ndreptăţită, rezultată după aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenţă ?ntre venitul net din salarii calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni şi a deducerii personale acordate pentru luna respectivă şi contribuţiile la fondurile de pensii facultative, precum şi cotizaţia sindicală plătită ?n luna respectivă pentru veniturile din salarii, la locul unde se
află funcţia de bază;
b) suma ?ncasată de persoana ?ndreptăţită, rezultată după aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul al impozitului determinate ca diferenţă ?ntre venitul brut şi contribuţiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora, pentru veniturile obţinute ?n celelalte cazuri;
c) suma ?ncasată de persoana ?ndreptăţită, calculată potrivit legii de către plătitorul acesteia, pentru perioadele prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6);
d) suma ?ncasată de persoana ?ndreptăţită care realizează venituri supuse impozitului pe venit, dar care, potrivit legii, sunt scutite de plata acestuia sau sunt considerate neimpozabile;
e) suma rezultată după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activităţi independente determinat ?n condiţiile legii;
f) suma rezultată după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activităţi agricole determinat ?n condiţiile legii.

Veniturile din chirii nu sunt venituri rezultate in urma derularii unei activiati profesionale sau independente, este venit pasiv.

Alte intrebari despre Studii de caz

TOP RASPUNSURI 2015
Avem o angajata cu un istoric lung de nerespecatare a programului de munca. Vine la program chiar si cu o ora intarziere...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 3 raspunsuri
Am omis sa trec perioada de proba in contract.Pot sa fac un act aditional in care sa precizez ce perioada de proba este...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 1 raspuns
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca adeverintele de vechime in munca eliberate de acum in colo trebuie stampilate de...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iul. 2015 1 raspuns
Un salariat doreste pensionare anticipata/anticipata partial (cu 10 luni inainte de conditiile pt. limita de varsta,...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 1 raspuns
Buna dimineata. Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: o salariata, angajata cu data de 01.10.1999, intra in...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Iul. 2015 1 raspuns
La ce data poate iesi la pensie anticipata un salariat nascut la data de 03.11.1958, angajatpe 26 iulie 1976 care...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iul. 2015 4 raspunsuri

X

1a980997cbce964c9862fd8011537129
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
67805c4ac0537346042e4a546066782a
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e
8543c61ec6fc6fc7482da9e030f7cf1c
d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427eTrebuie modificat fisierul raport.txtNu s-a putut scrie contentul!

Update raport special

Din


In