Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete de vacanta, clauza in Regulamentul intern


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot acorda tichete de vacanta doar unei categorii de salariati ai firmei numai pentru 5 din cei 12 salariati ai compartimentului TESA ? Pot introduce o clauza in Regulamentul Intern?

Cristina Mantea
 User  Cristina Mantea
a intrebat la 25 Aug. 2011
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Radu Anton
 Consultant Radu Anton
a raspuns la intrebare la 25 Aug. 2011
Tichetele de vacanta vor putea fi atribuite numai unei categorii de personal daca criteriile folosite la alegerea personalului sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate si necesare.

Prin art. 2 alin.1 al OG 137/2000 se intelege discriminare orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala etc., ce are ca scop sau efect restrangerea ori inlaturarea recunoasterii folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, ori a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice.

La alin.3 al art.2 din acelasi act normativ se arata ca sunt discriminatorii prevederile, criteriile sau practicile aparent neutre care dezavantajeaza anumite persoane, pe baza criteriilor prevazute la alin.1, fata de alte persoane, in afara cazului in care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate si necesare.

Alte intrebari despre Tichete

Expertii nostri
Ioana Popa
violeta Georgescu adriana iancu Radu Anton alexei delimart G Stancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2018
"Buna ziua! as dori sa stiu daca, in conditiile in care am un contract de munca cu norma intreaga(program 12 cu 24 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sunt nascuta la 25.10.1964 si lucrez din 1.09.1987 pana in prezent,exceptie concediu pt nevoi personale insumat 50...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2018 1 raspuns
Sex feminin,data nașterii 11.03.1966.Lucrez neīntrerupt de la 1 august 1984.Cand mă pot pensiona normal,cānd anticipat...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Cānd pot sa ies la pensie anticipat, fara să fiu penalizată, daca pe data de 19.01.2019 voi avea o vechime in muncă...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2018 1 raspuns
Născută īn 1959.oct.6. , lucrez din 1976 cu mai multe īntreruperi,am crescut 3 copii și am aproximativ 26-27 ani...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Sep. 2018 1 raspuns
Buna ziua ,Am implinit 60 de ani deci as indeplini o conditie pt. pensie anticipata ( 5 ani inainte de pensionarea la...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2018 1 raspuns