ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Sporul de weekend


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am o persoana care lucreaza sambata si duminica si ii acord un spor de 2 % pentru munca de weekend. Trebuie sa fac act aditional la cim in care sa specific ca acord acest spor?
Multumesc anticipat.

Adaugata in: Timp de munca
Aby Abytza
 User  Aby Abytza
a intrebat la 26 Apr. 2012

 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Costache
 User Gabriela Costache
a raspuns userului Ioana Popa la 11 Mai. 2012
CCM-ul a expirat si nu s-a facut altul si in CIM nu exista nimic referitor la sporul de week-end. Nu se intampla des sa fim chemati la lucru in week-end, dar cand se intampla, nu suntem platiti. Este legal? Daca nu vrem sa venim la munca in week-end, neplatiti, este ilegal?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Apr. 2012
Sporul de week-end poate fi si permanent, am mai purtat aceasta discutie. Daca salariatul lucreaza spre exemplu intr-o institutie in care zilele de sambata si duminica sunt lucratoare prin prevederi speciale, el lucrand lunar sa spunem 2 week-end-uri minime, deja vorbim de caracterul permanent al sporului, caz in care este recomandata trecerea lui in contract - pentru a sti si angajatul ce sporuri va primi. Unii angajatori trec sporul in cuantum, in timp ce altii preferea in procent. Daca el apare in contractul de munca automat va fi raportat in Revisal. Legea nu prevede cum anume se calculeaza el, in functie de numarul de week-end sau de ore. Ambele variante sunt valabile si se practica.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012
In caz ca aveti CCM si este prevazut acest drept atunci nu este nevoie ca dreptul cuRge in baza acetuia. Daca nu , si nu ati avut in vedere acest spor la inchrierea CIM, recomandabil este sa faceti act aditional . Sporul de weekend este ocazional si nu poate fi cuantificat intr-o suma fixa, pentru ca se calculeaza in functie de weekendurile lucrate si difera de la o luna la alta motiv pentru care sustin ca nu poate si nu trebuie trecut in REVISAL.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Apr. 2012
Daca salariatul desfasoara cu regularitate activitate in week-end si sporul este acordat cu regularitate, lunar, atunci ar fi bine sa apara si CIM si in Revisal.

Alte intrebari despre Timp de munca

TOP RASPUNSURI 2015
Buna ziua,Conform art. 81 din Normele de aplicare a prevederilor OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 2 raspunsuri
Avem un salariat cu cim suspendat (cfp) pina la 30 iunie 2015 si a facut cerere pentru prelungirea cfp va rog frumos sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 30 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca se mai acorda tichete de masa cand o Soicetate este in insolventa.[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Se poate contesta o decizie din anul 2012, desfacere CIM Art 65 alin1 fara preaviz, s-a beneficiat de somaj,...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 8 raspunsuri
Mama a avut anul trecut un atac cerebral sever a ramas blocata la pat,este pensionara are 83 ani .As dori sa stiu daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Iun. 2015 1 raspuns
Buna ziua,Am un salariat angajat cu CIM cu 2 ore/zi si trebuie sa ii modific salariul in urma cresterii salariului minim...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2015 5 raspunsuri

X