Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pentru angajarea (de catre PFA) unui somer, de cand trebuie sa fie in somaj noul angajat pentru facilitatile acordate de stat (statul ce plateste ?)?

Multumesc

Adaugata in: Angajare
Gyongyver Sandor
 User  Gyongyver Sandor
a intrebat la 17 Iun. 2013
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 18 Iun. 2013
Nicio lege din Romania nu permite angajatorului sa retina din salariul brut al angajatului in beneficiul propriu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 18 Iun. 2013
Atentie mare, acei 0,5% nu se refera la brutul salarialtul ci la contributia pentru somaj. Sa nu faceti vreo eroare care sa va atraga probleme ulterior in privinta respectarii legii.

ART. 93
(1) Angajatorii care incadreaza in munca persoane din randul somerilor, pe care le mentin in activitate pe o perioada de cel putin 6 luni de la data angajarii, beneficiaza de reducerea sumei reprezentand contributia de 2,5% datorata bugetului asigurarilor pentru somaj.
(2) Reducerea contributiei se acorda incepand din anul fiscal urmator, pentru o perioada de 6 luni, si consta in diminuarea sumei datorate lunar cu 0,5% pentru fiecare procent din ponderea personalului nou-angajat in conditiile prevazute la alin. (1) din numarul mediu scriptic de personal incadrat cu contract individual de munca din anul respectiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 18 Iun. 2013
Nu conteaza cate luni are de somaj. Angajatorul beneficiaza de 500 Pt. someri peste 45 de ani)sau 600 lei(pt. absolventi)/lunar, timp de 12 luni,dar este obligat sa il tina in activitate 2 respectiv 3 ani.Si mai beneficiaza de 0,5% din brutul lunar al angajatului, timp de 12 luni.Legea 75/2002, art.76 si 85

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
violeta Georgescu
G Stancu Marius Ion George Andreescu Ioana Popa alexei delimart Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2020
Sunt domiciliata in Italia din ianuarie 1990 si pana in prezent. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani din Bucuresti...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 1 raspuns
Buna seara.Pe data de 09.04.2020,am depus dosar pentru a iesi la pensie cu reducere standard de virsta,pe motiv ca am...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2020 6 raspunsuri
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: un angajat care este in preaviz pentru concediere individuala si-a suspendat preavizul...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2020 4 raspunsuri