ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Am trimis CV la o firma care solicita traducatori. Am fost contactata telefonic, am facut o traducere de 35 pagini pentru verificarea compententei. Au fost multumiti. M-am prezentat la locul de munca din Iasi si am inceput activitatea. Firma mama e din Bucuresti. Am trimis la solicitarea lor actele necesare angajarii. Am lucrat 1luna si 2 saptamani. Am fost platita pentru munca depusa. In acest timp nu am primit contractul de munca. Dupa acest timp mi s-a spus ca nu mai au nevoie de mine. Este oare o practica folosita de firme? Nu mi s-a dat nici o explicatie. Se pot folosi de actele mele ?

Adaugata in: Angajare
Henrietta Anutei
 User  Henrietta Anutei
a intrebat la 09 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 17 Sep. 2012
Daca nu ati semnat contract de munca la angajare atunci ati prestat activitate la negru, din pacate. Ceea ce inseamna ca este foarte probabil ca angajatorul dvs sa nu fi platit nicio contributie la stat. Perioada aceata este astfel pierduta ca vechime si stagii de cotizare.

Sesizati ITM, insa aveti in vedere ca atat angajatorul cat si dvs. riscati amenda pentru presatarea activiatii in absenta unui contract de munca prealabil. In mod normal nu ar fi trebuit sa incepeti activitatea fara semnarea contractului, nu este legal acest lucru. Legea nu prevede ca un contract se poate semna ulterior inceperii activiatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 10 Sep. 2012
Art. 16 din coduluncii republicat
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.
...
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
....
Art. 17
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
...
Fara semnatura dumneavoastra, CIM nu poate fi inregistrat in REVISAL.
Puteti sa va adresati ITM de care apartine angajatorul, sa vedeti daca sunteti in baza lor de date..
Nu se pot folosi de documentele depuse pentru angajare de dvs.
Incercati sa va lamuriti la firma, deja o luna si jumsatate este timp suficient pentru perfectarea actelor.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022