ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare fractiune de norma-medic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, trebuie sa angajez un medic care vine doar doua zile pe saptamana, respectiv, marti 3 ore si joi 3 ore.As dori sa-mi raspundeti cum completez la :Durata muncii,punct 2, la Salarizare,concediul de odihna.Cu stima, Violeta S

Adaugata in: Angajare
Violeta Stefan
 User  Violeta Stefan
a intrebat la 29 Ian. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Violeta Stefan
 User Violeta Stefan
a raspuns userului Ioana Popa la 31 Ian. 2013
Nu cred ca m-ati inteles.Acest medic vine la firma in fiecare marti si joi .Cum sa nu-i fac contract de munca?Oare nimeni nu-mi da indicatiile clare?Codul muncii il citesc si eu.Aici este un caz aparte si pe cine intreb nu stie nimeni sa raspunda.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului violeta stefan la 31 Ian. 2013
Este foarte corecta observatia dumneavoastra.In astfel de cazuri cand prezenta in unitate a persoanei este ocazionala nu se prea justifica incheierea unui contract individual de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Violeta Stefan
 User Violeta Stefan
a raspuns userului Ioana Popa la 30 Ian. 2013
Multumesc pentru raspuns, dar nu ma lamureste. Numarul de ore saptamanal difera in anumite luni, daca ii pun 24 ore/lunar in lunile aprilie, iulie, octombrie sunt 27 chiar 30.
Asta stiu ca trebuie sa acord 20 zile CO anual, problema este la cei care lucreaza practic 3 zile /lunar inseamna ca mai mult sta in CO decat sa lucreze. In speranta ca-mi veti citi intrebarile si-mi veti raspunde clar, va multumesc anticipat.
Cu stima, Violeta S
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 30 Ian. 2013
La durata muncii puteti completa numarul de ore saptamanale, distributie inegal, mentionand si cele 2 zile in care va lucra angajatul, pentru ca nu lucreaza in toate zilele de lucru din saptamana.

Salariul il completati pe cel pe care sunteti dispusa sa il acordati pentru acest tip de program, salariul de baza lunar. El trebuie sa respecte salariul minim pe economie, cat si grila interna sau alte prevederi speciale, daca exista.

Salariatul incadrat cu timp partial are acelasi drepturi ca salariatul incadrat cu norma intreaga, respectiv minim 20 de zile CO anual, asa cum prevede Codul muncii republicat.

Art. 106
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Alte intrebari despre Angajare

Eroare conectare :