ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare intr-o firma I.I.


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Pentru o firma de imobiliare I.I. activitatea principala -
administratorul firmei poate figura ca angajat la propria firma, iar sotia administratorului poate fi angajata pe post de Manager, avand in vedere ca va presta activitati de secretariat, resurse-umnane si contabilitate primara?

Va multumesc!

Adaugata in: Angajare
Pirvu Dariana
 User  Pirvu Dariana
a intrebat la 08 Oct. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 13 Oct. 2011
Revin cu o corectura, legata de I.I. pentru ca am facut o confuzie inre I.I. si I.F. Ce dintai poate angaja intr-adevar, insa cea de-a doua nu. Imi cer scuze pentru gresala.

Concluzia ar fi ca atat I.I. cat si PFA pot face angajari, conform noilor reglementari.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Pirvu Dariana la 13 Oct. 2011
Conform OUG 46/2011, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 350/20.05.2011, PFA isi poate desfasura activitatea prin angajarea unor terte persoane.

???Art. 17. ??? 1 PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Pirvu Dariana
 User Pirvu Dariana
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2011
La ORC, jurista a spus ca I.I. are voie sa angajeze maxim 5 pers. PFA-ul nu are voie sa angajeze.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 11 Oct. 2011
Intreprinderea individuala nu poate face angajari pentru ca nu are personalitate juridica, ci este persoana fizica. Iar o persoana fizica nu poate face angajari, cu atat mai putin nu va puteti angaja pe dvs insiva.

Alte intrebari despre Angajare

Expertii nostri
Ioana Popa
Radu Anton violeta Georgescu Marius Ion alexei delimart G Stancu adriana iancu
TOP RASPUNSURI 2021