ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

contract de munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un nou angajat este introdus in revisal fara a avea contractul de munca semnat. Este institutia obligata sa il plateasca desi angajatul doreste sa plece? Ce trebuie sa faca ibstitutia sa nu aiba probleme la ITM?Multumesc

Adaugata in: Angajare Revisal
Carmen Suciu
 User  Carmen Suciu
a intrebat la 18 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Carmen Suciu la 24 Apr. 2014
Nu aveti cum sa il scoateti din Revisal, dar puteti opera o incetarea a lui cu mentiunea operare gresita, daca salariatul nu a lucrat intre timp. Dar cat timp angajatul a lucrat o perioda la dvs, acest contract trebuie sa existe si in format fizic, semnat de ambele parti, altfel este munca la negru si sunteti in afara legii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Carmen Suciu
 User Carmen Suciu
a raspuns userului Ioana Popa la 22 Apr. 2014
Multumesc mult. Cum il scoate din Revisal?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Carmen Suciu la 21 Apr. 2014
Plus de asta, contractul de munca nu se introduce in Revisal cat timp nu este semnat de AMBELE parti. De fapt, nu exista un contract valid, cu efecte juridice, care sa fie introdus in Revisal. Prin program declarati raporturile de munca existente, consimtite de parti. Iar consimtamantul partilor se reflecta in aparitia celor doua semnaturi pe documentul in discutie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Carmen Suciu la 21 Apr. 2014
Contractul respectiv nu produce efecte in mod normal si nu ar fi trebuit operat in Revisal fara sa continua semnatura ambelor parti, nu exista un consimtamant al partilor asa cum prevede Codul munci la art. 16 si se considera ca fiind incalcata obligatia angajatorului de informare a salariatului anterior inceperii activiatii, prevazute la art. 17 din Codul muncii republicat. S-a incalcat legea, din pacate.

Art. 16
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana.
Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului. Forma scrisa este obligatorie pentru incheierea valabila a contractului.

Art. 17
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.

Salariatul in mod normal nici nu trebuia sa lucreze pana nu semna acel contract de munca. Dupa parerea mea, este munca la negru si la fel va fi si plata ei, contractul fiind nul de drept.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Carmen Suciu
 User Carmen Suciu
a raspuns la intrebare la 18 Apr. 2014
Mentionez ca situatia este din luna martie 2014. Iar in aprilie angajatul vrea sa plece.

Alte intrebari despre Angajare

TOP RASPUNSURI 2022